2026 NATO zirvesi Türkiye'de yapılacak

NATO zirvesinin ardından yapılan açıklamada, Rusya'nın “en büyük tehdit” olduğu vurgulanarak, 2026 zirvesinin Türkiye'de yapılacağı belirtildi.

REKLAM

ABD'nin (ABD) başkenti Washington DC'de düzenlenen Kuzey Atlantik Paktı İttifakı (NATO) zirvesinin ardından çarşamba günü yayınlanan açıklamada, örgütün 2026 zirvesinin Türkiye'de yapılacağı duyuruldu.

Evet, “ABD'nin bize gösterdiği cömert konukseverliğe şükranlarımızı sunuyoruz, Haziran 2025'te Hollanda'nın Lahey kentindeki bir sonraki zirvede tekrar buluşmayı ve ardından Türkiye'de bir toplantı düzenlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” Deklarasyon.

Açıklamada NATO'nun Ukrayna'ya desteği vurgulanırken, Rusya'nın devam eden işgaline karşı gelecek yıl Kiev yönetimine en az 40 milyar dolar yardım sağlanacağı belirtiliyor.

Açıklamada ayrıca, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ve İran'ın Rusya'ya mühimmat ve insansız hava araçları (İHA'lar) da dahil olmak üzere doğrudan askeri destek sağladığı belirtiliyor. istikrarsızlık”. “.

Metinde ayrıca “Ukrayna'nın geleceğinin NATO'da olduğu” ve NATO'nun “üyelik de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna yönelik geri dönülemez yolda Kiev yönetimini desteklemeye devam edeceği” ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'ne (PRC) vurgu yapılıyor. Ayrıca, “Çin'in zorlayıcı politikalarının NATO çıkarlarını, güvenliğini ve değerlerini tehdit etmeye devam ettiği” belirtildi.

Metinde ayrıca “Rusya ile Çin arasındaki stratejik ortaklığın derinleştiği” ifade ediliyor ve “devlet ve devlet dışı aktörlerin zararlı faaliyetleriyle karşı karşıya olduğumuz” vurgulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir