77. Cannes Film Festivali'nden notlar: İçinde bulunduğumuz acı duruma gülelim… – Son Dakika Kültür Sanat

Nitekim izleyicisinde korku, dehşet ya da tiksinti duyguları uyandırması gereken sinema türünün bir örneği olan, İngilizce “gore” kelimesiyle küçümseyerek sınıflandırdığımız ve “çöp” ekleyerek daha da marjinalleştirdiğimiz “The Substance”, iki saat boyunca karamsarlığın ve zorluğun resmini yapıyor. Kendisi için de olsa dağıtarak rahatladı.

Az tanınan Fransız yönetmen Coralie Fargeat'ın (1976) ikinci kurmaca filmi olan “Madde”, Demi Moore (1962) gibi deneyimli bir oyuncuyla da dikkat çekiyor. Demi Moore'un canlandırdığı TV sunucusu ve beyazperdede kendisinin “genç versiyonunu” canlandıran Margaret Qualley (Andie MacDowell'in kızı, 1994 doğumlu) arasındaki acımasız kafa kafaya çatışma aslında bir hicivdir. mecazi.

Eğlence dünyasına yön veren şovenist felsefeye karikatürize bir eleştiri. O dünyanın ilgisine teslim olan kadınlar da bu hicivden nasibini alıyor.

DEMİ MOORE…

Bugün televizyon dizilerinden moda dünyasına kadar görselliğin ön plana çıktığı her alanda “Genç ve güzel olmaktan vazgeçin” diyerek kadınları ezen yerleşik düzene karşı sesini yükselten canlı bir “tür” filmine tanık oluyoruz. İçimizdeki ve dışımızdaki canavarların ölümüne mücadelesinin kan gölüne döndüğü bir dünya var önümüzde. Cannes Film Festivali'ne ilk kez oyuncu olduğu bir filmle katılan Demi Moore, 'The Substance'ta yaşlı bir televizyon yıldızını canlandırıyor.

Sunuculuğunu yaptığı popüler spor programından “zamanı dolduğu” gerekçesiyle kovulunca intikam peşindedir. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin mucizevi bir ürünü olan olağanüstü bir “madde” sayesinde ikiye bölünerek kendini yeniden yaratacak ve yeniden doğan yirmi yaşındaki genç çocuğuyla birlikte eski kaybettiği işine başvuracaktır. kopyala.

Büyük umutlarla yeni bir kariyere girecek. Ancak o “maddenin” kullanım tarifine göre, genç ve yaşlı olmak üzere iki gruba ayrılan kişinin, bir haftayı genç, sonraki haftayı da yaşlı olarak yaşaması gerekmektedir. Çünkü biri varken diğerinin beslenme uykusuna girmesi gerekiyor… Ancak plastik cerrahların genç kalmak ve güzelleşmek için tanrılaştırıldığı Los Angeles eğlence endüstrisinde egolar pompalanıyor ve bencillik artıyor.

Dedikleri gibi, insan kendisinin amansız düşmanıdır, bu doğru. “Madde” kullanma protokolüne sıkı sıkıya uymayan yapay ikizler, sonunda iğrenç canavarlara dönüşerek kan kusacak ve ortamda kan kusmasına neden olacaktır. Zengin yaratıcılığıyla bilimkurgu türüne yeni yaratıcı ve şiirsel boyutlar kazandıran usta David Cronenberg (1943), “The Shrouds”la geleceğimize dair çok ciddi kaygılara değiniyor.

Yapay zekanın geliştiği ve sürücüsüz araçların yaygınlaştığı yakın bir gelecekte, sevdiklerini elektronik kameralar ve yenilikçi yazılımlarla donatılmış özel kefenlere gömecek, yüksek teknolojiye sahip yeni mezarlıklar geliştiren bir girişimcinin endişelerini paylaşıyoruz. Topraktaki ayrışma süreçleri an be an 360 derece dönen ekranlarda…

Fransız aktör Vincent Cassel, son derece özgün ve derinlemesine performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülünün güçlü adaylarından biri oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir