ABD Dışişleri Bakanı Blinken: İsrail, Hamas savaşçılarından daha fazla sivil öldürdü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'in Gazze'ye saldırısında öldürülen sivil sayısının, öldürülen Hamas militanlarının sayısından daha fazla olduğunu söyledi.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e göre İsrail'in Gazze'ye saldırısında öldürülen sivillerin sayısı öldürülen Hamas militanlarının sayısından daha fazla.

Blinken, Amerikan CBS News'e verdiği röportajda şunları söyledi: “Başbakan Netanyahu, İsrail'in İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin 14.000 terörist ve 16.000 sivili öldürdüğünü tahmin ettiğini söyledi. ABD, İsrail'in, bunların gerçek teröristlerden daha fazla sivil öldürüldüğü yönündeki değerlendirmesini paylaşıyor?” Blinken soruya kesin bir yanıt verdi: “Evet paylaşıyoruz.”

Blinken, “İsrail'in uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülükleriyle bağdaşmayan eylemlerin olduğunu değerlendirmek mümkün” dedi ve “farklı olayları inceleyen çok sayıda soruşturmanın sürdüğünü” ekledi.

Ancak Blinken, İsrail'in “ABD silah yasalarını ve anlaşmalarını” ihlal edip etmediği sorulduğunda olumsuz yanıt verdi.

Blinken, geniş çaplı bir işgalin “potansiyel olarak inanılmaz derecede yüksek bir maliyete sahip olabileceğini” ve Refah'a yapılacak bir saldırının bile Hamas tehdidini sona erdirme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Blinken, “İsrail, potansiyel bir isyanın kontrolü ele geçirme yolunda ilerliyor veya ayrılırsa kaosla, anarşiyle ve muhtemelen Hamas tarafından doldurulacak bir boşlukla karşı karşıya kalacak” dedi.

Blinken ayrıca ABD'nin sivilleri daha iyi korumak ve Refah'ın topyekun işgalinden kaçınmak için baskı yapmaya devam ettiğini söyledi ve Başkan Joe Biden'ın İsrail'e yönelik silah ambargosunun “yüksek potansiyele sahip” 3.500 bombayla sınırlı olduğunu doğruladı.

Blinken ayrıca NBC'ye, ABD'nin savaş bittikten sonra Gazze için bir plan sunmaları konusunda İsrailli liderlere baskı yapmayı sürdürdüğünü ve kalıcı bir sonuç elde etmeye odaklandığını söyledi.

Öte yandan Amerikalı bir diplomat AP'ye, Hamas militanlarının kuzey Gazze'de İsrail'in “kurtardığı” bazı bölgelere geri döndüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir