ABD: İran, helikopter kazasının ardından yardım istedi; Kazadan biz sorumlu değiliz

İran'a üzüntülerini dile getiren ABD hükümeti, Raisi'yi taşıyan helikopterin düşmesinden ABD'nin sorumlu olduğu yönündeki suçlamaları reddetti.

REKLAM

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İran'ın, aralarında Başkan Reisi'nin de bulunduğu helikopterin düşmesiyle ilgili olarak ABD'den yardım istediğini söyledi. Kirby, olaydan İran'a yaptırım uygulayan ABD'nin sorumlu olduğu yönündeki suçlamaları reddetti.

Basın toplantısında İran'la ilgili gündemi değerlendiren Kirby, İran'ın olaydan sonra ABD'den yardım istediğini, kendilerinin de yardım etmek istediklerini ancak lojistik nedenlerden dolayı bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Kirby, Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü vurguladı ve İran halkına başsağlığı diledi.

Kirby, “Kendisini bu durumda bulan hükümete başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

Ancak Kirby, İran'ın bölgedeki unsurlara verdiği desteğin büyük zarara yol açtığını, İran'ın 7 Ekim Hamas saldırılarını desteklediğini ve bu nedenle Reisi'nin elinin kana bulandığını savundu.

Kirby, eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, Raisi'nin helikopterinin düşmesinden sorumlu olanlardan birinin, bu ülkenin sivil havacılık unsurlarına yaptırım uygulayan ABD olduğu yönündeki açıklamalarının “asılsız” olduğunu söyledi.

Kirby, şunları söyledi: “(Bu kazada) ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu iddiası tamamen asılsızdır. Kazanın nedeni henüz belli değil, en azından bizim için net değil. Kendilerinin güvenilirliğinden ve güvenliğinden onlar sorumlu.” Dolayısıyla sivil havacılık da dahil olmak üzere teçhizatlar (iddialar) tamamen asılsızdır.” Dedi.

Amerikalı danışman, İran'ın bu olayda ABD'yi sorumlu tutmanın bir yolunu bulmaya çalıştığını, bunun sürpriz olmadığını söyledi.

Eski İran Dışişleri Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian'ın hayatını kaybettiği helikopter kazasının “ana faillerinden birinin”, ülkenin sivil havacılık sektörünü hedef alan tek taraflı yaptırımlar uygulayan ABD olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir