ABD: Vermont, petrol şirketleri için iklim değişikliği tazminatını yasalaştıran ilk eyalet oldu

Eyaletin Cumhuriyetçi valisi Phil Scott çekincelerini dile getirerek düzenlemenin kendisinin imzası olmadan yasalaşmasına izin verdi.

REKLAM

ABD'nin Vermont eyaleti, fosil yakıt şirketlerinin yaz aylarında yaşanan sel ve diğer doğal afetler nedeniyle iklim değişikliğinin neden olduğu zararların bir kısmını ödemesini zorunlu kılan bir yasayı çıkararak bir ilke imza attı.

Cumhuriyetçi Vali Phil Scott, geçen Perşembe günü tasarının kendi imzası olmadan yasalaşmasına izin vermişti.

Milletvekillerine gönderdiği mesajda “Büyük petrol şirketlerine karşı önlem alınırken çok dikkatli olunması gerektiğini” ve bunun maliyeti ve sonuçlarından endişe duyduğunu yazdı. Devletin bu hukuki mücadelede başarısız olması durumunda “bunun bir emsal teşkil edebileceğinden ve diğer devletlerin zararları tazmin etme kabiliyetini engelleyebileceğinden” endişe duyduğunu söyledi.

Maryland, Massachusetts ve New York da benzer önlemlere hazırlanıyor.

Yönetmelik uyarınca, Vermont eyaleti saymanı, Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile istişarede bulunarak, 1 Ocak 1995'ten 31 Aralık'a kadar Vermonters'a ve eyalete sera gazı emisyonlarının toplam maliyeti hakkında 15 Ocak 2026'ya kadar bir rapor sunacak. , 2024. Değerlendirmede halk sağlığı, doğal kaynaklar, tarım, ekonomik kalkınma, konut ve diğer sektörler üzerindeki etkiler incelenecektir.

Yönetmelik, ilgili dönemde 1 milyar tondan fazla sera gazı emisyonuna neden olan fosil yakıtları çıkaran veya işleyen şirketlerin tazminat ödemesi gerektiğini öngörüyor.

Alınan tazminat, yağmur suyu drenaj sistemlerinin, yolların, köprülerin ve demiryollarının iyileştirilmesi için Devlet tarafından sağlandı; atık su arıtma tesislerinin yerini değiştirmek, geliştirmek veya yenilemek; Kamu ve özel binalarda iklimlendirmede enerji verimliliğinin arttırılması amacıyla kullanılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir