ABD'de ilk kez askeri sevkiyatlar durduruldu! İsrail'den açıklama: “Hayal kırıklığıydı”

ABD Savunma Bakanı Austin, Senato'da şahit olduğu bütçe görüşmeleri sırasında Refah'taki son duruma ve ABD'nin İsrail'e bazı silah sevkiyatını durdurduğu haberlerine değindi.

“NAKLİYEYİ DURDURDUK”

Austin, İsrail'in Refah'a kapsamlı bir kara saldırısı başlatmasını istemediklerini, Tel Aviv'deki muhataplarına bu konuda net mesajlar verdiklerini ve Biden yönetimi olarak bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Austin, şunları söyledi: “İsrail'in kendisini savunabilecek imkanlara sahip olmasını sağlamaya devam edeceğiz. Ancak şu anda Refah'taki gelişmelerin seyri bağlamında yakın gelecekte (İsrail'e) gönderilecek güvenlik destek sevkiyatlarını değerlendiriyoruz. Mevcut durumu değerlendirdiğimizde büyük miktarda mühimmat içeren sevkiyatı durdurduk.” ” dedi.

Refah'ta 1,5 milyondan fazla Filistinli sivilin durumunun çok zor olduğunu vurgulayan Austin, “Refah'ta büyük bir çatışma görmeyi kesinlikle istemiyoruz.” dedi. İsrail'e gelecekte yapılacak silah sevkiyatlarının devamına ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiğini söyleyen Austin, askıya alınan sevkiyatla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu konuda nihai bir karara varmadık.” Dedi.

Amerikan medyasında yer alan ve ismi açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırılan haberlerde, ABD'nin İsrail'e bazı silah sevkiyatını geçici olarak askıya aldığı ve sürecin Refah gelişmeleri bağlamında değerlendirildiği belirtildi.

İSRAİL: 'Hayal kırıklığı'

İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki daimi temsilcisi Gilad Erdan, konuyla ilgili Israel Hayom gazetesine açıklama yaptı. Erdan, ABD yönetiminin İsrail'e askeri yardım sevkiyatını durdurma kararının büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

AA-20240507-34492637-34492633-ISRAIL_ORDUSUNUN_REFAH_KENTINE_DUZENLEDIGI_HAVA_SALDIRILARI_DEVAM_EDIYOR

İsrail Enerji Bakanı Eli Cohen de aynı gazeteye yaptığı açıklamada, silah ve mühimmat üretiminde bağımsızlığın İsrail'in güvenliği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Cohen, “Savaşın bitmesini beklememize gerek yok, hemen harekete geçip mevcut firmalarda üretim sistemlerini kurmalı, silah ve mühimmat üretecek yeni savunma firmaları oluşturmalıyız.” dedi. dedi.

“Görüşmeler risk oluşturabilir”

Öte yandan üst düzey İsrailli yetkililerin, Tel Aviv'e silah sevkiyatının durdurulması kararının mahkum takası müzakerelerini tehlikeye atabileceği konusunda ABD'yi uyardığı da iddia edildi. ABD'de yayınlanan “Axios” haber sitesine göre, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ABD yapımı mühimmatın İsrail'e sevkiyatının engellenmesi, Tel Aviv yönetiminde endişeye neden olmuştu.

Konuya aşina iki kaynağa göre üst düzey İsrailli yetkililer, Biden yönetiminin İsrail'e silah sevkiyatını durdurma kararından “derin hayal kırıklığına uğradıklarını” söyledi.

Yetkililer ayrıca Washington yönetimini, silah sevkiyatını durdurma kararının mahkum değişim müzakerelerini tehlikeye atabileceği konusunda da uyardı.

AA-20240507-34492637-34492631-ISRAIL_ORDUSUNUN_REFAH_KENTINE_DUZENLEDIGI_HAVA_SALDIRILARI_DEVAM_EDIYOR
Kaynaklara göre İsrailli yetkililer, Amerikalı mevkidaşlarına sadece silah sevkiyatının askıya alınması kararından değil, konunun medyaya ifşa edilmesinden de endişe duyduklarını söyledi.

TEHDİT GİBİ SÖZLER! “YANLIŞLIK BOMBALARIYLA VURUYORUZ”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Likud partisinden milletvekili Tali Gottlieb, Washington yönetiminin Tel Aviv'e silah sevkiyatını durdurma kararı sonrasında ABD'nin hassas füzeler tedarik etmemesi halinde Gazze'yi hassas olmayan füzelerle vurmakla tehdit etti.

Gottlieb, İsrail parlamentosunda yaptığı konuşmada Joe Biden yönetiminin geçen hafta ABD yapımı mühimmatın İsrail'e sevkiyatını engellemesine tepki gösterdi.

Sevkiyatın aksaması nedeniyle Gazze'yi hedef alma tehdidinde bulunan Gottlieb şunları söyledi:

“ABD bizi hassas saldırı füzeleri sağlamamakla tehdit ediyor. Evet, ABD'ye haberlerim var. Bizim de hassas olmayan füzelerimiz var ve belki de belirli bir odayı veya binayı yok etmek yerine kendimizi koruma hakkımız var. hassas füzelerin füzeleri, hassas olmayan füzelerimizi kullanacağız (Gazze'de)) On binayı yıkacağım.

BİDEN YÖNETİMİ REFAHA TOPLU SALDIRIYA KARŞI

Biden yönetimi, İsrail'in Refah'a sivilleri korumaya yönelik gerçekçi bir plan içermeyen her türlü kara saldırısına karşı çıkıyor.

Biden ve Batılı yetkililerin Refah'a olası bir kara saldırısının daha fazla sivil ölümüne ve insani krizin tırmanmasına neden olacağı yönündeki uyarılarına rağmen Netanyahu, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin yerlerinden edildiği güney Gazze kenti Refah'a saldırı düzenleneceğini duyurdu. sığınak bulmuşlar.

İsrail ordusu, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek, Gazze'nin Mısır sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini duyurdu. Refah'ın doğusunda kara saldırıları devam ederken, İsrail ordusu bölgeye sık sık hava saldırıları düzenliyor.

Öte yandan ABD Kongresi'ndeki Demokrat Parti'nin 88 üyesi, İsrail'in Filistinli sivillere yönelik insani yardımları kasten engellediğine dair inandırıcı iddiaların bulunduğunu belirterek, Biden'a İsrail'e yapılan yardımları Amerikalıların yasalarına uygun olarak yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Uzmanın altın tavsiyesi!  Kalp krizi ve felç riskini azaltırUzmanın altın tavsiyesi! Kalp krizi ve felç riskini azaltır
Artık kendisinden haber alınamayan yaşlı kadının acı sonu!  300 metrelik uçurumda ölü bulunduArtık kendisinden haber alınamayan yaşlı kadının acı sonu! 300 metrelik uçurumda ölü bulundu
Yıl sonuna kadar teslim edeceğimiz konut sayısı 200 bine ulaşacak.Yıl sonuna kadar teslim edeceğimiz konut sayısı 200 bine ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir