Afgan yönetimi ay sonunda yapılacak Birleşmiş Milletler toplantısına katılma kararı aldı

Geçici Afgan hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid basına, toplantının gündemine ilişkin BM ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Toplantıya heyet gönderme kararı aldıklarını ve bunun Afganistan'a fayda sağlayacağından emin olduklarını belirten Mucahid, toplantıya katılacak Afgan heyetinin yakın zamanda belirlenerek açıklanacağını kaydetti.

BM, Afganistan'la ilgili üçüncü toplantısını 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri ​​arasında Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirecek. Afganistan temsilcileri ilk toplantıya davet edilmediği gibi ikinci toplantıya da davet edilmesine rağmen katılmadı.

Afgan basınında yer alan haberlere göre, Afgan yönetimi BM toplantısına katılım için bazı koşullar sunmuş ve bu koşulların kabul edilmesi halinde katılacağını açıklamıştı. Ancak BM'nin Afgan yönetiminin şartlarını kabul edip etmediği belirtilmedi.

Afgan geçici hükümetinin kendilerine Afganistan temsilciliği görevinin Birleşmiş Milletler'e devredilmesi, insan hakları örgütlerinin temsilcilerinin toplantıya davet edilmemesi gibi koşullar getirdiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir