Ailesiyle birlikte teleferikte mahsur kalan makine teknisyeni: “Kazadan 10 dakika önce arayıp uyardım” – Son Dakika Türkiye Haberleri

12 Nisan'da Antalya'nın Konyaaltı semtinde Sarısu-Tünektepe hattındaki teleferik direği düşerek hareket halindeki bir kabine çarptı. Kabinin çökmesinin ardından avukat Memiş Gümüş Bazı kişiler hayatını kaybederken, 17 kişi de yaralandı. Yaklaşık 1 gün süren çalışmanın ardından kaza sonrası tamamen duran teleferik kabinlerinde mahsur kalan 174 kişi tahliye edildi.

Çorlu ilçesinde yaşıyor Cezmi TürkyılmazÜniversite okuyan kızını ziyaret etmek için gittiği Antalya'da bindiği teleferiğin kabinlerinde mahsur kalan 174 kişi arasındaydı. Türkyılmaz ve ailesi, yaklaşık 7 saat sonra helikopterle mahsur kaldıkları kabinden kurtarıldı.

“'Teleferiği DURDURUN' DEDİM”

Kazayla ilgili konuşan makine teknisyeni Cezmi Türkyılmaz şunları söyledi: “Şehri gezmek için teleferiğe bindik ve geziyi tamamladıktan sonra geri teleferiğe bindik. Bu sırada direklerden kabinimize kıvılcımlar sıçradı. Kızım da fark etti ve bana söyledi. Ben de bu konularda makine teknikeri uzmanıyım. Yukarıya baktığımda direğin üzerindeki silindirlerin sıkışmış olduğunu ve dönmüyor olduğunu gördüm. Kabinin üzerinde yazan iletişim numarasını arayarak hemen görevlilere ulaştım ve bir kaza yaşanmaması için teleferiği durdurmalarını söyledim. e'yi ara «Direkteki makaralar dönmüyor. Bu yüzden çelik halat kıvılcım çıkarıyor, teleferiği derhal durdurun.' Söyledim. Telefonu kapattılar, 5 dakika sürdü, durmak yoktu. 5 dakika sonra tekrar aradım ve ''Yolcu almayın, teleferiği derhal durdurun, kıvılcım ve duman çıkacak' Söyledim. 3-4 dakika sonra teleferik kalkınca arkama baktım ve etrafı toz bulutunun kapladığını gördüm. Telefon kayıtları kontrol edilebilir. Muhtemelen önce onu arayıp uyardım. Eğer aradığımda durdurulup serbest bırakılmış olsaydı bu olay yaşanmayacaktı.“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir