Amerikan üniversitelerinde Filistin'e destek protestolarına polis müdahalesi! Protestocu öğrenciler tutuklandı

ABD'de Filistin'e destek amacıyla düzenlenen protestolara polis müdahale etti. New York Polis Departmanına (NYPD) bağlı özel birimler, New York'taki Columbia Üniversitesi kampüsüne gelerek, tarihi Hamilton Hall'da protestolarını sürdüren Filistin yanlısı öğrencileri tutukladı.

POLİS MÜDAHALEYLE DAĞITILDI

Columbia Üniversitesi Morningside Heights Kampüsü öğrencileri tarafından bir süre önce kurulan Gazze Dayanışma Kampı, polis ekiplerinin müdahalesiyle dağıtıldı.

Protestocu öğrencilerin geçtiğimiz günlerde girdiği Hamilton Hall binasına büyük kamyonlar ve özel hazırlanmış rampalar yardımıyla gelen polis, binanın Amsterdam Caddesi tarafında toplanan halk tarafından protesto edildi.

AA-20240501-34427275-34427267-ABDNIN_COLUMBIA_UNIVERSITY_GAZZE_DAYANISMA_POLISH_CAMP_MUDAHALESIYLE_DIGITILDI

Onlarca Öğrenci Gözaltında

Polis Hamilton Hall binasına bir pencereden girerek içerideki barikatları yıktı. Sert müdahalede bulunarak onlarca öğrenciyi kampüsten uzaklaştırdı ve tutukladı.

NYPD ayrıca Gazze Dayanışma Kampı çadırlarını kampüs alanından kaldırdı.

AA-20240501-34427275-34427271-ABDNIN_COLUMBIA_UNIVERSITY_GAZZE_DAYANISMA_POLISH_CAMP_MUDAHALESIYLE_DIGITILDI

Columbia Üniversitesi tarafından polis müdahalesinden kısa bir süre önce yapılan açıklamada, NYPD'den toplumda güvenlik ve düzenin yeniden sağlanması için yardım istendiği belirtildi.

ABD ÜNİVERSİTELERİNDE FİLİSTİN'E DESTEK EYLEMLERİ

Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin'i destekleyen öğrenciler, okulun İsrail'in saldırılarını ve Gazze işgalini destekleyen şirketlere devam eden mali yatırımlarını protesto etmek amacıyla Nisan ortasında kampüs bahçesinde oturma eylemi başlattı.

Protestoların ikinci gününde müdür NYPD'den protestocuları dağıtmak için yardım istedi ve polis kampüse girerek 108 öğrenciyi tutukladı.

AA-20240501-34427275-34427274-ABDNIN_COLUMBIA_UNIVERSITY_GAZZE_DAYANISMA_POLISH_CAMP_MUDAHALESIYLE_DIGITILDI

Columbia Üniversitesi olayı, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD üniversitelerinde Filistinli öğrencilere yönelik başlayan “ifade özgürlüğü” kısıtlamalarına ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdi ve gözaltılara tepki olarak yapılan öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de sıçradı.

Filistin'i destekleyen öğrenci protestoları 50'den fazla ABD üniversitesinde hâlâ devam ediyor ve polisin son iki hafta içinde bazı öğretim üyeleri de dahil olmak üzere 1000'den fazla öğrenciyi tutukladığı söyleniyor.

(AA)Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
28 ile sarı kod verildi!  güçlü olacak28 ile sarı kod verildi! güçlü olacak
Fatih Portakal şu ​​sözlere dikkat çekti: İlk gol Özel'den!Fatih Portakal şu ​​sözlere dikkat çekti: İlk gol Özel'den!
Erkek ilkokul öğrencilerinin bu durumu gündem olduErkek ilkokul öğrencilerinin bu durumu gündem oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir