Araştırma: Kriyoablasyon yöntemi meme kanseri tedavisinde çok etkili

Medicalxpress internet sitesinde yer alan habere göre araştırmacılar, kalp sorunu yaşayan, hipertansiyon hastası olan veya başka bir kanser nedeniyle kemoterapi tedavisi gören ve bu nedenle ameliyat edilemeyen 60 meme kanseri hastasının kriyoablasyon sonrası sonuçlarını inceledi.

Uygunluk ve hasta tercihine göre lokal anestezi veya minimal sedasyon ile yapılan kriyoablasyon tedavisinin 5 ila 10 dakika süreyle dondurma ve ardından 5 ila 8 dakika pasif olarak çözdürme işleminden oluştuğunu kaydeden bilim insanları, şunları kaydetti: Tedavinin bir parçası olarak tümörlerin yerini belirlemek için ultrason taraması veya bilgisayarlı tomografi kullanılır.

Araştırmacılar, tedavi sonucunda tümör boyutu 0,3 ila 9 santimetre arasında değişen hastalarda, tedaviyi takip eden 16 ay içinde tümörü 1,4 santimetreden büyük olanlarda kanserin tekrarlama oranının yalnızca yüzde 10 olduğunu söyledi.

Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi'ndeki radyolog. Yolanda Bryce, bu tedavi yönteminin büyük tümörleri olan ancak ameliyat edilemeyen kadınlar için oldukça etkili olduğunu söyledi.

Bryce, “Yalnızca radyasyon ve hormon tedavisiyle tedavi edilirse, tümörler sonunda geri döner. Dolayısıyla çalışmamızda yalnızca %10'luk bir nüks oranı bulmamız inanılmaz derecede umut verici” dedi. dedi.

Araştırma, Girişimsel Radyoloji Derneği'nin Salt Lake City, Utah, ABD'deki yıllık bilimsel toplantısında sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir