Avrupa Şampiyonası'nda 3 milli boksör finale yükseldi – Son Dakika Spor Haberleri

Başkent Belgrad'da düzenlenen organizasyonda 2 kadın ve 1 erkek milli sporcu, yarı finalde rakiplerini yenerek finale yükseldi. Kadınlarda F.Bahçe'nin 3 milli boksörü Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, erkeklerde ise Samet Gümüş finale yükseldi.

Final maçları 27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, maçları oturduğu yerden takip ederek milli boksörlere destek verdi.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu Busenaz Sürmeneli Avrupa'daki ilk finalinde

Milli Olimpiyat ve dünya şampiyonu boksör Busenaz Sürmeneli, kariyerinde ilk kez Avrupa Şampiyonası'nda finale yükseldi.

66 kiloyla ringe çıkan Busenaz, yarı finalde Slovakyalı Jessica Triebelova ile karşılaştı. Avrupa Şampiyonası'nda iki bronz madalyası bulunan Busenaz, kariyerinde eksik olan tek altın madalyasını tamamlamak için ilk kez finale çıkacak ve Rusya'dan Albina Moldazhanova ile karşılaşacak.

Buse Naz Çakıroğlu dördüncü kez finalde

Avrupa büyükler şampiyonasında iki altın ve bir gümüş madalya kazanan Buse Naz Çakıroğlu, dördüncü kez finale yükseldi.

Buse Naz, 52 kilo yarı finalinde Bulgar rakibi Venelina Poptoleva'yı yenerek finale yükseldi. Kariyerinde Olimpiyat ikinciliği ve dünya şampiyonluğuna da imza atan Buse Naz, 2019 ve 2022'de son iki Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanırken, 2018'de de Avrupa ikincisi oldu. Buse Naz Çakıroğlu, Rusya'da Anastasia Kool ile mücadele edecek kariyerinde üst üste üçüncü Avrupa Şampiyonasını kazandı.

Samet ilk şampiyonluğunun finalinde

Milli boksör Samet Gümüş, büyükler kategorisinde ilk Avrupa şampiyonluğunda finale yükseldi.

Erkekler 51 kilo yarı finalinde ev sahibi Sırbistan'dan Ömer Ametoviç ile karşılaşan Samet, ikinci turda rakibini nakavtla mağlup etti.

Geçen yıl Avrupa Oyunları'nda gümüş madalya kazanan ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na kota alan Samet Gümüş, finalde Macar Atila Bernardh ile karşılaşacak.

Büşra Işıldar ve Tuğrulhan Erdemir'e bronz madalya

Milli boksörler Büşra Işıldar ve Tuğrulhan Erdemir ise bronz madalyanın sahibi oldu.

Bayanlar 75 kilo yarı finalinde Avrupa'nın son iki şampiyonu İrlandalı Aoife O'Rourke'ye mağlup olan Büşra, şampiyonluğu bronz madalyayla tamamladı.

Erkekler 71 kiloda Tuğrulhan, yarı finalde Gürcistanlı Madiev Eskerkhan'a yenildi. Milli boksör şampiyonada bronz madalya kazandı.

Erkeklerde 13 yıl sonra final

Türkiye, 13 yıl aradan sonra Avrupa Erkekler Boks Şampiyonası'nda finale yükseldi.

2011 yılında Ankara'da düzenlenen Avrupa Boks Şampiyonası'nda finale kalan Fatih Keleş altın, Adem Kılıççı ise gümüş madalya kazandı.

Milli erkek boksörler 2011'den sonra Türkiye'ye madalya getirdi. Finale kalan Samet gümüş, Tuğrulhan ise bronz madalyanın sahibi oldu. Erkeklerde Türkiye, 2013, 2015, 2017, 2019 ve 2022 Avrupa Şampiyonası'nda madalya kazanamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir