Bayram ve resmi tatiller süt çiftçileri için zehir – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye'nin en önemli süt üretim merkezlerinden Aydın'da Kurban Bayramı süt çiftçileri için zehir oldu. Üretilen sütün litresi normal günlerde 15 TL'den satılırken, bayramlarda bu fiyatın 7,5 TL civarında olduğu belirtildi. Bakanlıktan destek isteyen süt üreticileri ve süt toplama kooperatifleri, ilgili bakanlıklardan soruna acil çözüm beklediklerini söyledi.

Yayınlanma: 19.06.2024 – 18:29

Abo Ol

Google Haberleri

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Marmara bölgesi dışındaki illerde günde yaklaşık 55 milyon litre, Aydın'da ise 1,25 milyon litre süt üretildiğini belirterek, bayram tatillerinin de bayram tatili olduğunu bildirdi. Yaklaşık 8-10 yıldır yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle süt çiftçilerini zehirliyor (Ör-Koop) Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, ilgili bakanlıkların acilen bu sorunun çözümü için düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

Başkan Önal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Maalesef bayramlar ve bazı resmi tatillerin de olduğu özel günler sütçülerin kabusu. En mutlu günlerimiz zor günler olarak değerlendiriliyor çünkü hem süt üreticilerinin hem de kooperatiflerin ve/veya süt toplama şirketlerinin zarara uğradığı günlerdir. Sütün alınıp satılmadığı günlerde üreticinin sütünün Türk Süt Birliği aracılığıyla satın alınması gerekmektedir. Şimdilik bu sorunun başka bir çözümü yok gibi görünüyor. Yalnızca Aydın ilinde günlük süt üretimi yaklaşık 1250 tondur. Aydın özelinde ele alırsak, Aydın'da tatillerde kentin günlük kaybı 4 milyon 687 bin 500 TL'ye tekabül ediyor. Bunu her bayramla çarparsak maalesef ülkemize verilen zarar on milyonları buluyor. Bu sorunun çözümü için defalarca öneride bulunduk. Türkiye'deki süt çiftçilerinin bu sorunun mümkün olan en kısa sürede çözülmesini beklediklerini ekleyerek, “İlgili kurumlar ve bakanlık yetkilileri bunu istiyorsa, bir çözüm önerilerimizi tekrarlayacağız” dedi.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir