BM: Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra kurulan Irak siyasi misyonu sona ermek üzere

BM, ABD öncülüğündeki işgalin Saddam Hüseyin'i devirmesinin ardından 2003 yılında kurulan Irak siyasi misyonunun sona erdirilmesi yönünde oy kullandı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, oybirliğiyle Irak'taki Birleşmiş Milletler siyasi misyonunun 2025 yılı sonuna kadar ülkeyi terk etmesine karar verdi.

Misyon, Saddam Hüseyin'i deviren ABD öncülüğündeki işgalin ardından Irak'taki yeniden yapılanma çabalarını koordine etmek amacıyla 2003 yılında kuruldu.

Irak hükümeti 8 Mayıs'ta Konsey'e gönderdiği mektupta misyonun 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmasını talep etti.

Karar, UNAMI olarak bilinen Irak'taki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu'nun görev süresini, tüm çalışmalarını tamamlayacağı 31 Aralık 2025 tarihine kadar 19 ay daha uzatıyor.

Misyonu kapatmak için alınan karar, Irak'ın yolsuzlukla mücadele, insan haklarına saygı gösterilmesi ve korunması, halka temel hizmetlerin sağlanması, istihdam yaratılması ve ekonominin çeşitlendirilmesine yönelik reform çabalarına verilen desteği ifade ediyor.

Yaklaşık 2.500 Amerikan askeri, çoğunluğu Bağdat'ta ve kuzeydeki askeri tesislerde olmak üzere ülke geneline dağılmış durumda.

ABD Büyükelçi Yardımcısı Robert Wood kararın kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Wood, “Hepimiz Irak'ın son yıllarda önemli ölçüde değiştiğinin ve UNAMI'nin misyonunun, güvenli, istikrarlı ve egemen bir Irak'ı destekleme taahhüdümüzün bir parçası olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğinin farkındayız” dedi. dedi.

Kararda ayrıca UNAMI'nin ülke içinde yerinden edilmiş Iraklıların ve Suriye'dekilerin geri dönüşüne, sağlık ve diğer hizmetlerin sağlanmasına ve ekonomik kalkınmaya yardımcı olması gerektiği belirtiliyor.

IŞİD'e karşı mücadele

ABD destekli kararda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten 31 Aralık 2024'e kadar Irak hükümetiyle istişare halinde bir “geçiş ve çözüm planı” hazırlaması isteniyor.

Konsey, IŞİD, El Kaide destekçileri ve bağlı gruplarına karşı devam eden mücadele de dahil olmak üzere Irak'ın istikrar çabalarını desteklediğini söyledi.

IŞİD, 2014 yılında Irak ve Suriye'nin büyük bölümünde halifelik ilan etti ve dünyanın dört bir yanından on binlerce destekçiyi topladı.

ABD liderliğindeki askeri koalisyon tarafından 2017'de Irak'ta, 2019'da ise Suriye'de yenilgiye uğratılan IŞİD hücreleri her iki ülkede de varlığını sürdürüyor.

Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani, Irak güvenlik güçlerinin ülkede kalan IŞİD hücreleriyle baş edebilecek kapasitede olduğunu ve koalisyonun varlığının artık gerekli olmadığını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir