BM Soruşturma Komisyonu: İsrail 7 Ekim soruşturmasını engelliyor

Üç üyeli Birleşmiş Milletler Soruşturma Komisyonu, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan hakları yasalarının ihlallerini araştırıyor.

REKLAM

Birleşmiş Milletler tarafından insan hakları yasalarının ihlallerini araştırmak üzere görevlendirilen Soruşturma Komisyonu, İsrail'i, Hamas'ın 7 Ekim'de ülkenin güneyinde gerçekleştirdiği saldırının mağdurlarından delil toplama çabalarını engellemekle suçladı.

Komisyon üyesi Chris Sidoti, “İsrail hükümeti yalnızca işbirliği yapmamakla kalmadı, aynı zamanda ülkenin güneyinde meydana gelen olaylarla ilgili İsrailli tanıklardan ve mağdurlardan kanıt toplama çabalarımızı da aktif olarak engelledi” dedi. dedi.

“Birçok insanla temas halindeyiz ama daha fazla insanla temasa geçmek istiyoruz.” Sidoti, İsrail hükümetinin yanı sıra saldırının mağdurları ve tanıklarından komisyonun soruşturmasına yardımcı olmalarını istedi.

İsrail'in Cenevre'deki diplomatik misyonu Sidoti'ye, Tel Aviv'in işlenen suçlarla ilgili kendi soruşturmasını yürüttüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler ve diğer kurumların temsilcilerinin de İsrail'e giderek hayatta kalanlar ve mağdurlarla görüştüğünü iddia etti.

Ayrıca mağdurların “soruşturma komisyonu ve üyelerinden adaleti ve hak ettikleri onurlu muameleyi göremeyecekleri” ve komisyonun “Yahudi ve İsrail karşıtı beyanlarla dolu bir sicile” sahip olduğu belirtildi.

İsrail verilerine göre, Filistinli grupların 7 Ekim'de İsrail'e saldırması ve yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin alması üzerine İsrail, Hamas'a karşı bir saldırı başlattı.

İsrail medyasında yer alan bazı haberlerde, Filistinli silahlı grupların saldırısının ardından yerleşim bölgesine gelen İsrail güçlerinin İsrail vatandaşlarına ateş açtığı yönünde haberler yer aldı.

Basına konuşan görgü tanıkları, İsrail güvenlik güçlerinin bazı yerlerde vatandaşlarına ateş açtığını söyledi.

Haberlerde hükümete, gizli servislere ve güvenlik güçlerine yönelik suçlamalarda bulunuldu. Binyamin Netanyahu'nun hükümeti bu suçlamaları reddetti.

İsrail, 7 Ekim'de “Aksa Tufanı” olarak adlandırılan saldırılara karşı sözde “misilleme” operasyonuyla Gazze'ye saldırılar düzenledi.

Bugün 193'üncü gününe giren İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 33 bin 843'e yükselirken, sağlık kaynaklarına göre saldırılarda en az 76 bin 575 kişi de yaralandı.

Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Konseyi tarafından 2021 yılında kurulan BM Soruşturma Komisyonu, delil toplamak ve uluslararası suçların faillerini tespit etmekle görevli.

Bu BM organları tarafından toplanan deliller, savaş suçları soruşturmalarının ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin temelini oluşturmaktadır.

BM Komisyonu Nisan ayında iki yeni araştırma alanını araştırmak üzere atandı; Bunlar şiddet yanlısı yerleşimciler ve yerleşimci grupları ve İsrail'e yapılan silah transferleridir.

Bu bulgular gelecek yıl Haziran ayında BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir