BM: Ukrayna savaşın başlangıcından bu yana en çok saldırıya uğrayan dönemde

BM Güvenlik Konseyi'nde Ukrayna'daki duruma ilişkin gelişmeler görüşüldü.

BM Siyasi İşler Birimi Avrupa, Orta Asya ve Amerika'dan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, üye ülkelere Rusya'nın BM Şartı ve uluslararası hukuku ihlal eden “Ukrayna işgalinin” ciddi bir etki yaratmaya devam ettiğini bildirdi. siviller.

Jenca, Rusya'nın her gün Ukrayna'nın şehir ve kasabalarını vurduğunu, enerji altyapısının yoğun ve sistematik bir şekilde hedef alındığını söyledi.

Jenca, “Devam eden bu saldırılar nedeniyle artan sivil can kaybı karşısında şok olduk” diyen Jenca, Ukrayna'da can kaybının geçen aya göre yüzde 20 arttığını sözlerine ekledi.

Sadece mart ayında 57 çocuğun öldürüldüğüne dikkat çeken Jenca, şu ana kadar 600'ü çocuk 10 bin 810 sivilin öldürüldüğünü bildirdi.

“Bu kabul edilemez” diyen Jenca, nükleer tesislere yönelik saldırılara karşı da uyarıda bulundu. Jenca, bu tesislere yönelik saldırıların hiçbir askeri veya siyasi fayda getirmediğini, ancak tüm dünyayı tehdit ettiğini söyledi.


“Ukrayna nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının insani yardıma ihtiyacı var”

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyon ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu, “Ukrayna savaşın başlangıcından bu yana en çok saldırıya uğradığı dönemde” dedi. dedi.

Wosornu, ülke genelinde 10 milyon kişinin evsiz kaldığını, 1.700 saldırının tesisler ve sağlık çalışanlarını hedef aldığını söyledi.

Ülke genelinde 1000'den fazla eğitim tesisinin zarar gördüğünü belirten Wosornu, bunun milyonlarca çocuğun eğitimini engellediğini söyledi.

Wosornu, savaşın başlamasından bu yana 17 yardım görevlisinin öldürüldüğünü söyledi.

Wosornu'ya göre Ukrayna nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı insani yardıma ihtiyaç duyuyor, yüzde 56'sı kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir