Büyükelçilik baskınında Ekvador savunması: “Eylem adi bir suçlunun yakalanması için yapıldı”

Avukatlar, hakkında tutuklama kararı bulunan eski Başkan Yardımcısı Jorge Glas'ı “adi suçlu” olarak tanımladı ve “gözaltına alınması” için harekete geçtiklerini söyledi.

REKLAM

Meksika'nın Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) sunduğu davada ilk savunmasını yapan Ekvadorlu avukatlar, 5 Nisan'da Quito'daki Meksika büyükelçiliğine yapılan baskının “adi bir suçluyu yakalamak” amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. .

Avukatlar, hakkında tutuklama kararı bulunan eski Başkan Yardımcısı Jorge Glas'ı “adi suçlu” olarak tanımladı ve “gözaltına alınması” için harekete geçtiklerini söyledi.

Ekvador'un Uluslararası Adalet Divanı'ndaki hukuk ekibinin lideri Andres Teran Parral, “Meksika aylardır Quito'daki diplomatik binalarını iki kez yolsuzluk ve diğer suçlardan hüküm giymiş adi bir suçluyu barındırmak için suistimal etti” dedi. Avukat ayrıca duruşmanın “haksız ve gereksiz” olduğunu söyledi ve Ekvador'un “hem Meksika'ya hem de bu mahkemeye, Meksika'nın binalarına ve diğer diplomatik mülklerine saygı duyacağı ve kendi iradesiyle koruyacağına dair güvence verdiğini” ekledi.

Meksika, 5 Nisan'da büyükelçiliğine baskın yapılmasının ardından Ekvador'la diplomatik ilişkilerini askıya almıştı. Uluslararası toplumun da tepkisine yol açan olaydan altı gün sonra Meksika, saldırıyla uluslararası anlaşmaların açıkça ihlal edildiğini belirterek Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu.

Meksika'nın Glas'a sığınma hakkı vermesinden saatler sonra gerçekleşen baskın, hüküm giymiş bir suçlu ve kaçak olan eski başkan yardımcısının Aralık ayında büyükelçiliğe sığınmasından bu yana iki ülke arasındaki gerilimi doruğa çıkardı.

11 Nisan'da açılan davada Meksika, mahkemeden tazminat ödemesini ve Ekvador'un Birleşmiş Milletler'den çıkarılmasını talep etmişti. Ayrıca hakimlerden “diplomatik binaların tam korunmasını ve güvenliğini sağlamak için uygun ve acil önlemler” almaları ve daha fazla izinsiz girişleri önlemeleri istendi.

Uluslararası Adalet Divanı'nın karar vermesinin haftalar sürmesi bekleniyor. Bu haftaki iki günlük duruşmalar öncesinde Ekvador da Meksika'yı büyükelçiliğini kullanarak “Glas'ın Ekvador'un ceza yasasını uygulamasını engellemekle” suçlayan bir dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir