Çin: Ay'ın karanlık yüzünden örnekler toplayan uzay sondası ilk kez Dünya'ya dönüyor

Çin, ilk kez Ay'ın karanlık yüzünden örnek toplamayı başaran uzay sondasının Dünya'ya doğru başarıyla fırlatıldığını duyurdu.

REKLAM

Çin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (CNSA), Ay'ın karanlık tarafından örnekler taşıyan Çin sondasının başarıyla havalandığını ve Dünya'ya yolculuğuna başladığını duyurdu.

Çin'in devlet tarafından işletilen Cinhua haber ajansı, uzay aracının ay yüzeyinden havalanmasını “İnsanoğlunun Ay'ı keşfetme tarihinde benzeri görülmemiş bir başarı” olarak nitelendirirken, mekiğin Ay'ın karanlık tarafından havalanan ilk araç olduğunun altı çizildi. ay. .

Chang'e-6 adlı modülün Dünya'ya getireceği örneklerin analizinin, bilim adamlarına “Ay'ın oluşumu ve evrimsel tarihi konusundaki araştırmalarını derinleştirmelerine” olanak tanıyacağını da belirtelim.

Güneş sisteminin Ay'daki en büyük çarpma krateri olan Güney Kutbu-Aitken Havzası'nda yüzeyin üstünden ve altından örnekler toplayan sonda, aynı zamanda ilk kez Ay'ın uzak tarafına Çin bayrağını dikmeyi de başardı. .

Ay'ın Dünya'ya görünmeyen tarafında (gizli taraf) yürütülen araştırmanın, bu tarafı daha eski lav akıntılarıyla kaplı olduğundan, Dünya'nın Ay'ının nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi sağlayacağı umuluyor.

Çin'in son 10 yılda uzay görevlerine “dev” yatırımları

Çin'in “uzay rüyası”na yönelik planlar, Başkan Xi Jinping döneminde ivme kazandı.

Pekin, uzay güçleri ABD ve Rusya ile aradaki farkı kapatmak amacıyla son on yılda uzay programına büyük kaynaklar akıttı.

Tiangong (Cennet Sarayı) adı verilen bir uzay istasyonunun inşası da dahil olmak üzere birçok önemli başarı elde edildi.

Pekin, Mars ve Ay'a gezici robotlar indirerek insanları yörüngeye yerleştiren üçüncü ülke oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir