Claudia Sheinbaum Meksika'nın ilk kadın başkanı seçildi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İspanyolcadır

Yahudi kökenli Claudia Sheinbaum, görevden ayrılan başkan Andrés Manuel López Obrador'un sol partisi Morena'nın kurucularından biri.

REKLAM

Meksika'da ilk kez bir kadın başkan seçildi. Seçimleri kazanan Claudia Sheinbaum ülkenin lideri ilk kadın başkan olmuş. Resmi olmayan ön sonuçlara göre Sheinbaum oyların yaklaşık %60'ına sahip.

Pek çok kişi bunu mevcut başkan Andrés Manuel López Obrador hükümetinin bir uzantısı olarak görüyor. Obrador, seçim kampanyasında Sheinbaum'u destekledi.

Ancak Sheinbaum, Meksikalıları en çok endişelendiren şeyin yolsuzluk, güvensizlik ve yüksek suç oranları Bıkmış seçmenleri ikna etmeyi başardı.

Seçim kampanyası sırasında kendisine atfedilen “elitist imajı” yansıtmaktan kaçınan Sheinbaum, kendisini popüler aday olarak sundu.

Analistlere göre geleneksel partilerin bozulması ve gelecek vaat eden bir rakibin bulunmaması, Sheinbaum'un seçimleri kazanmasının ana etkenleriydi.

Meksika'nın yeni başkanı Claudia Sheinbaum kimdir?

Yahudi kökenli Claudia Sheinbaum, görevden ayrılan başkan Andrés Manuel López Obrador'un sol partisi Morena'nın kurucularından biri.

2015 yılında oyların %48'ini alarak Mexico City hükümetinin başına geçti.

Fizik ve ardından enerji mühendisliği eğitimi alan Sheinbaum, doktora çalışmaları için bir süre Kaliforniya Üniversitesi'nde araştırma yaparak geçirdi.

İspanyol Euronews servisinin danıştığı siyasi analistler, Sheinbaum'u seçmenleri ikna etmek için “Morena'nın popülist söylemini benimseyen”, seçimlere iyi hazırlanmış bir aday olarak tanımlıyor.

Siyasi danışman Jordi, “Sosyal medya hesaplarına giderseniz, paylaşılan fotoğraflara bakarsanız, seçim kampanyası sırasında kendisini 'halkın adayı'** olarak sunarak bu popülist söylemi satmaya çalıştığını görürsünüz” diyor. Sarrión.

Sarrión gibi diğer siyasi iletişim uzmanlarına göre Claudia Sheinbaum, elitist imajından uzaklaşarak “kampanyasını insanileştirmeye” çalıştı ve başarılı oldu.

Claudia Sheinbaum neden seçimi kazandı?

Meksikalı siyasi analist Santiago Cornejo Euronews'e Sheinbaum'un güvenlik başarılarıyla övündüğünü söyledi.

Cornejo, Sheinbaum'un ülkedeki büyük güvenlik krizinin ortasında kampanyasını güvenliğe odakladığını ve başarılı olduğunu söyledi.

Güvenlik Meksikalıların temel endişelerinden biridir. Sheinbaum, başkent Mexico City'de bu anlamda elde edilen başarıdan da bahsetti. Ancak ülke genelinde aynı başarıyı yakalayıp yakalayamayacağını zaman gösterecek.

Cornejo şunu ekliyor: “López Obrador tarafından başkan adayı olarak aday gösterildikten sonra bile istikrar satmaya odaklandı ve popülerliğinden yararlanmak için akıl hocasını taklit etmeye çalıştı.”

“Sosyal Programlar”

Meksika kökenli ve İspanya'nın başkenti Madrid'de yaşayan Rafael Pulido'ya göre Sheinbaum'un zaferinin anahtarı, Morena'nın toplumsal refahı artırmak için uyguladığı bir dizi önlem olan “sosyal programlarda” yatıyor.

Ancak bu programlar Meksika'da beklenen sosyal refahı sağlamadığı için muhalefet tarafından eleştiriliyor.

Ancak Pulido gibi Meksikalılar bu tür planların seçimler öncesinde çok önemli bir sosyal taban sağladığına inanıyor.

REKLAM

Claudia Sheinbaum'un gelecekteki zorlukları nelerdir?

Ülkenin birçok bölgesindeki güvenlik sorunları ve eşitsizlik, Meksikalıların karşılaştığı en büyük sorunlardan ikisi.

Bu sorunlara son dönemde kuraklık da eklendi. Bunlar yeni başkanın yüzleşmek zorunda kalacağı sorunlar.

Ancak Cornejo aynı zamanda “Andrés Manuel López Obrador'u sırtından kurtarmak” gibi gerçekten karmaşık bir zorlukla da karşı karşıya, diyor Cornejo:

“Obrador son yıllarda kenara çekilmeye niyeti olmadığını gösterdi. Dolayısıyla onun asıl sorunu kendisini başkandan uzaklaştırmak ve kendi kararlarını vermek olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir