Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ta! Kalkınma Yolu Projesi'ne imza atıldı: 'Dönüm noktası olacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Irak'a tarihi bir ziyarette bulunuyor. Erdoğan, 13 yıl aradan sonra resmi temasları sürdürmek üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi.

RESMİ TÖREN İLE HOŞGELDİNİZ

Erdoğan, Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda Irak Başbakanı Muhammed Şii Sudani tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından askeri müfrezeyi selamladı.

BBB

IRAKLI MUADİLLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Raşid ile görüştü. Görüşmede Türkiye-Irak ikili ilişkileri, İsrail'in Gazze'ye saldırıları, bölgesel ve küresel sorunlar ile terörle mücadele ele alındı.

Erdoğan'ın toplantı sonrasında yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

“Uzun bir aradan sonra değerli kardeşimin daveti üzerine Bağdat'ta olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Iraklı kardeşlerimiz sevgileri ve samimiyetleriyle bizlere evimizdeymiş gibi hissettirdiler.

Irak bizim stratejik komşumuzdur. Ziyaretimin ve imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Güvenlik, terörle mücadele, ekonomi, enerji, ulaştırma, sağlık, eğitim gibi birçok alanda müzakereleri yürütecek ortak bir komisyon kurulmasına karar verdik.

“BU BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Irak, ortak tarihi, insani ve kültürel bağlarımızın olduğu, stratejik değer atfettiğimiz bir komşumuzdur. Irak'la ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve iyi komşuluk temelinde, ortak çıkarlarımızı dikkate alarak ilerletme yönünde güçlü bir siyasi iradeye sahibiz. Bugünkü ziyaretimizde bunu bir kez daha teyit ettik. Ziyaretimin ve imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak ilişkilerinde hayati önem taşıyan yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum.

“STRATEJİK ÇERÇEVE ANLAŞMASI SAĞLAM BİR YOL HARİTASI OLUŞTURUYOR”

Başbakanımızla imzaladığımız ortak iş birliğine yönelik stratejik çerçeve anlaşması sağlam bir yol haritası teşkil ediyor. Güvenlik, terörle mücadele, ekonomi, ticaret, enerji, ulaştırma, çevre, sınıraşan sular, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda teknik müzakerelerin sürdürülmesini ve izlenmesini sağlayacak kalıcı ortak komiteler kurmaya karar verdik. Ayrıca güvenlikten ticarete, ulaştırmadan tarıma pek çok konuda imzalanan metinler ilişkilerimizin sözleşmesel temellerini güçlendirecek ve yeni işbirliği fırsatları sunacaktır. İmzaladığımız anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak için gerekli koordinasyonu sağlayacağız.”

ERDOĞAN: “IRAK TERÖRDEN ARINDIRILMALIDIR”

Söz konusu toplantıya ilişkin İletişim Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Türkiye'nin Irak'tan beklentileri olduğunu, Irak'ın her türlü terörden arındırılması gerektiğini ifade etti.

GLw6GwiWAAAqQpy

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat ile Kuzey Irak bölgesel yönetimi arasındaki ilişkilerin doğru yolda gitmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma gelmesinin Irak'ın istikrarı açısından önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Irak'ın iş birliği içinde atacağı adımların bölgesel kalkınmaya ve refaha da katkı sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca İsrail'in Gazze'deki zulmünü durdurmaya yönelik çabaların sürdüğünü ve Müslüman ülkelerin bu süreçte birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan

YOL GELİŞTİRME PROJESİ İMZALANDI

Türkiye ile Irak arasında yol geliştirme projesi imzalandı.

Irak'ı Türkiye üzerinden dünyaya bağlaması beklenen Kalkınma Yolu projesinde Ankara ile Bağdat arasında yoğun ve yakın çalışmalar devam ederken, projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyaretiyle daha da güçlenmesi bekleniyor.

Irak'ın güneyindeki Basra şehrinde bulunan Büyük Fav Limanı'nın inşaatı tüm hızıyla devam etmekte olup, Orta Doğu'nun en büyük limanı olması ve 2025 yılında tamamlanması bekleniyor.

Kalkınma Yolu Projesi'nin ilk etabı olan liman, aynı zamanda Fırat ve Dicle nehirlerinin denize dökülmeden önce buluştuğu Şattülarap ağzında yer alıyor.

Limandan başlayarak Divaniye, Necef, Kerbela, Bağdat ve Musul üzerinden Türkiye sınırına kadar uzanan demiryolu ve karayolu hatlarını kapsayan proje, Türkiye sınırından Mersin limanına ulaşımın sağlanması ve üzerinden Avrupa'ya ulaşması planlanıyor. İstanbul caddesi.

ERDOĞAN, ERBİL'DE RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarını tamamladıktan sonra Erbil'e geçti. Erdoğan, Erbil Havalimanı'nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Neçirvan Barzani tarafından resmi törenle karşılandı.

CUMHURBAŞKANI-ERDOĞAN-ERBİL-_43648
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erbil'deki temasları kapsamında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. KBY Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantı basına kapalı kapılar ardında gerçekleşti.

İletişim Başkanlığı, toplantının detaylarına ilişkin paylaşımında şöyle konuştu: “Görüşmede bölgesel ve küresel konular ile terörle mücadele ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Irak'ın bugünden uzaklaşmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Şiddetin günden güne arttığını, artık PKK meselesini gündemden çıkarmanın zamanının geldiğini ve Türkiye'nin terörle mücadelede birliğe önem verdiğini ve bunu bir sonraki aşamaya taşımaya kararlı olduğunu ifade etti.”

CUMHURBAŞKANI-ERDOĞAN-İKBY-CUMHURBAŞKANI-BARZ_43667

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede Irak'la imzalanan anlaşmalara da değindiğini vurgulayan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'la çok kapsamlı hukuki metinlere imza atıldığını, bu işbirliği perspektifinin IKBY bölgesini de kapsadığını, Bağdat'ta imzalanan mutabakat zaptı ile dünyaya duyurulan kalkınma yolunun refah ve barışa hizmet edeceğini belirtti. Türkiye'nin tarafların müdahalesine izin vermeden sağlıklı diyalog ve çalışma ilişkileri kurması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir an önce Ovaköy-Fişhabur sınır kapısının açılması ve Derecik-Zeti üzerinden araçların geçişinin sağlanması gerektiğini söyledi. Sınır Kapısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi temsil başta olmak üzere bölgedeki Türkmenlerin hak ve menfaatlerinin korunacağına inandığını da ifade etti.

Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    Merhumun mezarını açtı, mezarı ateşe verdi ve cesedi yakmak istedi. Merhumun mezarını açtı, mezarı ateşe verdi ve cesedi yakmak istedi.
Çalıştığı lunaparkta kafasına oyuncak çarptı!  Şok detay...Çalıştığı lunaparkta kafasına oyuncak çarptı! Şok detay…
AFAD duyurdu!  Kaş açıklarında depremAFAD duyurdu! Kaş açıklarında deprem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir