Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Kobahidze ile ortak basın toplantısı düzenledi! “İki ülke arasındaki ticaret hacminde hedefimiz 5 milyar dolar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Kobahidze ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Kobahidze ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya saldırı) “Bölgemizin barışına, istikrarına ve güvenliğine karşı her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz.”

“TİCARET HACMİ HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLAR”

“Şubat ayında göreve atanan Kobakhidze'yi tebrik ediyorum. Başbakan'la verimli görüşmeler yaptık. Türkiye'nin güçlü desteğinin altını bir kez daha çizdim. Görüşmemizde ikili ticaret hacminde 3 milyar dolara ulaştık. Ülkelerin 5 milyar dolarıydı. Biz buna odaklandık.”

“Başbakan'a Gürcistan'ın büyük altyapı projelerine destek vermeye hazır olduğumuzu belirttim. Merkezi Koridorun omurgası olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun tam kapasiteye dönmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Ekran görüntüsü 2024-05-16 183001

“Başta FETÖ ve PKK olmak üzere terör örgütleri ve organize suç şebekeleriyle mücadelemizi daha etkin hale getirecek tedbirlere odaklandık. Vatandaşlarımızın huzurunu ve canını tehdit eden bu gayri meşru yapılara karşı mücadelemizi sürdürme kararlılığındayız, yurtiçinde ve yurtdışında.”

“Başbakanımızla görüşmemizde güncel, bölgesel ve küresel konuları da ele aldık. Gazze'deki vahşete ilişkin değerlendirmelerimizi ve uluslararası toplumun, Filistin halkının bedelini ödediği özgürlük mücadelesine destek vermesi gerektiğini paylaştık. Hukuk ve diplomasi temelinde ağır bir bedeldir.”

“Milli futbol takımımız, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Gürcistan ile aynı grupta yer alıyor. Takımlarımız Almanya'da karşı karşıya gelecek. Takımlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.”

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
O ülkede volkanik patlamalar!  Uyarı seviyesi maksimum seviyedeO ülkede volkanik patlamalar! Uyarı seviyesi maksimum seviyede
Biri'den Demirtaş'tan açıklama! "Siyasette yumuşama" detay...Biri'den Demirtaş'tan açıklama! Detay “Siyasetteki yumuşaklık”…
İstanbul'da sıcağı en çok bu mahalleler hissediyorİstanbul'da sıcağı en çok bu mahalleler hissediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir