Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan olağanüstü sözler: CHP'nin destek vereceğine inanıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 yıl aradan sonra ilk kez Irak'a yaptığı ziyaretten dönüşünde bir açıklama yaptı. Erdoğan'ın pek çok konuya değinen anayasa açıklamaları dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa çalışmalarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Şu ana kadar bu konuda herhangi bir adaylık talebi gelmedi. Ama bunun olabileceğini düşünüyoruz. Dünyanın birçok yerinde değişimden söz ediliyor. Sosyolojiler, teknolojiler, iklimler ve daha birçok alan çok hızlı değişiyor. Bu hıza ayak uydurabilmek için Türkiye'nin darbe ruhu içeren eski anayasa metninden kurtulup yenilikçi ve liberal bir anayasaya geçmesinin zamanı gelmiştir. Yani Cumhuriyet Halk Partisi'nin de böyle bir değişime destek verebileceğini düşünüyor ve inanıyorum. Bu toplantı gerçekleştiğinde anayasa meselesi de elbette tartışma konularımız arasında yer alacak. Ayrıca Meclis Başkanımızın da toplantılarında liderlerle bu konuları görüşme niyetinde olduğunu biliyorum. Açıkçası bizim için çok dar olan mevcut anayasa konusunda biz liderler olarak neler yapabileceğimizi konuşmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Sayın Özel'e bu ziyaret gerçekleşirse bu konuları kendisi ile görüşerek böyle bir adım atabileceğimizi teklif etmekten daha doğal bir şey olamaz. Türk Yüzyılı vizyonumuzun en önemli dayanaklarından biri olan yeni anayasa için çalışmaktan, mücadele etmekten çekinmeyeceğiz. Milletimize yeni ve demokratik bir anayasa getirene kadar çabalarımız devam edecek.

SORU: Sayın Cumhurbaşkanım, özellikle son bir yıldır gıda ürünlerinde hiçbir ekonomik gerekçeye dayanmayan fahiş fiyatlama uygulamaları yaşanıyor. Ancak toplumda bar ve restoranlara boykot vardı. Geçtiğimiz dönemde haftanın sonunda. Gıda ürünlerindeki bu fahiş fiyatla mücadelede bazı kişiler, ambalajın üzerine ürünün fiyatının yazılmasını önerdi. Yeni bir yol haritası var mı, fiyatların düşürülmesine yönelik yeni bir adım mı? Mesela hapis cezası düşünülebilir mi?

Buradaki temel önceliğimiz her şeyden önce vatandaşlarımızın refahıdır. Fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirleri hayata geçirebiliriz. Aşırı kâr hırsı durdurulmadığı sürece ücret artışları ne olursa olsun sorun devam edecek. Özellikle gıda gibi temel ihtiyaçlar için buna izin veremeyiz. İlgili bakanlıklarımız şu anda gerekli tedbirler üzerinde çalışıyor. Enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlarla mücadele için elbette yakın zamanda somut tedbirler alacağız. Fiyatları ambalajın üzerine yazmayı da düşünebilirsiniz. Burada taviz veremeyiz, ilerleyeceğiz. Milletimizin fahiş fiyatların ağırlığı altında ezilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bunu yapan herkes büyük bedeller ödeyecektir.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul Havalimanı'nda iğrenç görüntüler!  Herkesin gözü önünde...İstanbul Havalimanı'nda iğrenç görüntüler! Herkesin gözü önünde…
Bir il bunu konuşuyor!  Depremden sonra ortaya çıktı!  Her ne kadar örtülse de faydası olmadı.Bir il bunu konuşuyor! Depremden sonra ortaya çıktı! Her ne kadar örtülse de faydası olmadı.
New Balance, Crocs, Puma... %50'ye varan indirimlerNew Balance, Crocs, Puma… %50'ye varan indirimler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir