Dijital pazarlara yeni yasa tasarısı! İhlal durumunda işlem yapılacak

Rekabet Kurumu, rekabet kurallarını ihlal eden firmalar hakkında neredeyse her gün soruşturma başlatıyor. Titiz çalışmalar sonucunda şirketlere işledikleri suçlar ve elde ettikleri menfaatler dikkate alınarak ağır para cezaları kesiliyor. Ancak Rekabet Kurumu'nun incelemeleri neredeyse bir buçuk yıl sürdü. İnternetin ve dijital çağın zirveye ulaştığı bu dönemde pek çok farklı gelişme yaşanıyor ve dinamikler değişiyor. Rekabet kuralları ihlallerinin azaltılması ve soruşturmalarla zaman kaybının önlenmesi amacıyla Dijital Piyasalar Yönetmeliği ile yeni bir mevzuat çalışması gerçekleştirildi. Sayılı kanunda öngörülen değişiklikler yapılırsa. 4054 ile dijital pazara hakim olan ve rekabet ihlallerine neden olan firmalar çok daha hızlı müdahale edebilecek. Dijital pazarın kuralları önceden belirlenecek ve piyasada rekabet ihlallerine neden olan platformlar, eylemlerinin suç teşkil ettiğini önceden bilecek. Yasaya uymayan şirketler, soruşturmayla vakit kaybedilmeden cezalandırılacak. Kanunda yapılacak değişiklikle vatandaşlara danışılmadan cep telefonlarına yüklenen uygulamalara ilişkin de katı kurallar getirilecek. Dijital çağın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanan ve Rekabet Kurumu'nun rekabet ihlallerini önleyerek dijital pazar düzeni oluşturmadaki rolünü güçlendirecek çalışmanın yeni yasama döneminde hayata geçirilmesi bekleniyor.

ÇOK KISA SÜREDE MÜDAHALE ETMEK MÜMKÜN

Sabah'tan Onur Şahanoğlu'nun haberine göre dijital pazarların düzenlenmesine ilişkin titiz bir süreç yaşanıyor. Rekabet Kurumu'nun rekabet ihlallerini önleyerek piyasa düzeninin sağlanmasındaki rolünü güçlendirecek dijital piyasaların düzenlenmesine ilişkin çalışmanın detaylarına Sabah.com.tr'den erişim sağlandı.

Google, Meta, YouTube vb. Yeni düzenlemeyle devlerin piyasadaki hakimiyetine çok daha hızlı müdahale edilebilecek.

UZUN BİR SORUŞTURMA OLMAYACAK

Dijital piyasalara yön verecek düzenleme hayata geçirildiği takdirde bugünkü gibi 1,5 yıla varan uzun soruşturmalar olmayacak.

Dijital pazarın kuralları kanunda açıkça belirtilecek. Bu ilkelere tabi olan ve piyasaya hakim olma yetkisine sahip şirketler, önceden belirlenen maddelere uymamaları halinde doğrudan suç işlemiş sayılacaktır. Suçun yaptırımı ve elde edilen avantaj dikkate alınarak ağır cezalar uygulanacaktır.

VATANDAŞIN ONAYINA TABİ OLACAK

Kanun no. 4054'te 14 maddelik yönetmelik yer alıyor. Vatandaşlara dayatılan uygulamalar da bu düzenlemenin uygulanmasının doğrudan ihlali sayılacak.

Örneğin pazara hakim olan bir video izleme platformu, kendi şirketine ait bir e-posta uzantısından hesap talebinde bulunamayacaktır. Vatandaşlar diledikleri e-posta uzantısıyla hesap açıp üye olabilecekler.

Yine telefonlara önceden yüklenen uygulamalar vatandaşın onayına tabi olacak. Vatandaşlara uygulama zorunluluğu getirilmeyecek ve vatandaşlar telefonlarında istedikleri uygulamayı kullanabilecek. Telefon şirketleri vatandaşlara tüm arama motoru seçeneklerini sunacak ve telefonda vatandaşın istediği uygulama yer alacak. Aksi takdirde haksız menfaat suçu işlenmiş sayılacak ve yaptırım uygulanabilecektir.

UZMANLAR NE DER?

Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz uzmanlar, günümüzde en büyük sorunun dijital dünyanın hızına ayak uydurmak olduğunu ve yasaların bu konuda geride kaldığını söylüyor. Uzmanlar, soruşturma süreçlerinin bir buçuk yıla kadar oldukça uzun sürdüğünü, bu dönemde dijital dünyanın, koşulların ve hatta suçun mahiyetinin değişmiş olabileceğine dikkat çekerek, suçun kanunla önceden belirlenmesinin gerekli olduğunu söylüyor. oldukça dikkatli bir işlem yöntemidir. Uzmanlar, sonradan çıkacak bir yasayla dijital pazardaki adaletsizliklerin önüne geçmenin zor olduğunu belirterek, yeni düzenlemeyle soruşturma süresinin ortadan kaldırılmasının dijital pazarın düzenlenmesi açısından önemli bir adım olacağını söyledi.

Hatta 5500 sayılı kanunda değişiklik yapıldığını öğrensek bile. Yeni yasama yılında uygulamaya konulacak 4054 sayılı düzenleme, işletmelerin adil gelir elde etmesinin de önünü açacak.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Hayvan pazarında silahlı kavga!  1 ölü, 6 yaralı...Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 ölü, 6 yaralı…
4 yaşındaki kızın yaptıklarını görenler onun pitbull olduğunu düşündü4 yaşındaki kızın yaptıklarını görenler onun pitbull olduğunu düşündü
O ilçede 1 gün banyo yasağıO ilçede 1 gün banyo yasağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir