Diyanet İşleri Başkanı Erbaş son teravih namazını kıldırdı

Adapazarı İlçesi'ndeki tarihi Orhan Camisi'ne gelen Erbaş, yatsı namazının ardından teravih namazı kıldı ve namaz kıldı.

Daha sonra cemaate hitap eden Erbaş, bir Müslümanın hayatında geçirdiği en hayırlı, en faziletli ve en kutsal anın, ibadetle geçirdiği an olduğunu söyledi.

Erbaş, her zamanın namazda geçirilen vakit kadar kıymetli olmasını dileyerek, “Rabbimiz 'Namaz gözümün nurudur' buyurdu. emirdir. Peygamber Efendimiz'in son sözü dua olmuştur. Bu nedenle namaza ayırdığımız vakit en kıymetli zamandır, bunu çocuklarımıza, gençlerimize yaşayarak gösterelim” dedi.

Teravih namazlarının adeta Ramazan ayının süsü olduğunu belirten Erbaş, teravih namazı sırasında diğer vakitlere göre daha uzun sürse de camilerin dolduğunu söyledi.

[Fotoğraf: AA]


“Gazze'deki mazlumlar ve dünya için dua edeceğiz”

Erbaş şunları söyledi:

“Teravih namazına nasıl önem veriyorsak, diğer 5 vakit namaza da aynı önemi verelim. İmkanımız varsa camilerimizde cemaatle kılalım. Cemaatle kılınan namazın 27 derece daha faziletli olması Peygamberimizin müjdesidir. Camilerimizi başka zamanlarda garip bırakmayalım. Bu coşkuyu ve güzelliği başka zamanlarda da teravih namazlarımızda göstereceğimizi umuyorum. Ramazan bitti. Bereketleriyle geldi. Bayrama bereketiyle kavuşmayı diliyoruz. Bayram sabahı tüm camilerimizin vatandaşlar, aileler ve çocuklarla dolu olmasını diliyorum. Bizde öyle umuyoruz. Böyle bir çağrımız var. Bayram namazının ardından dua edeceğiz, Gazze'deki mazlumlara, dünyanın çeşitli yerlerindeki mazlumlara dua edeceğiz. Zalimlere de dua edeceğiz. Onların acıları için dua edeceğiz. “Mazlumların kurtuluşu, zalimlerin acıları için dua edeceğiz.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Orucun başlı başına bir sabır antrenmanı olduğunu anlatan Erbaş, şöyle konuştu:

“Rütbesi, unvanı ne olursa olsun herkes nasıl iftar sofrasında sıra bekleyebilir? Bu güzellik başka hangi ortamda var? Unvanı ne olursa olsun kimse yardım edebilir mi? İşte Cenab-ı Hak herkesi eşit kılıyor. Orada Aranızda farklı unvan ve mesleklerde insanlar var ama saflarda hepsi eşittir. Cenab-ı Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin. Peygamberimizden öğrendiğimize göre, “Her ibadetin bir sevabı vardır. Orucun sevabı bana aittir.” diyor Rabbimiz. Onun için buradaki ricam gençlerimize ve çocuklarımıza yöneliktir. Bildiğiniz gibi Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sancak gemimiz çocuklarımız ve gençlerimizdir. Gençlik hizmetleri , çocuk hizmetleri, ailelerimize yönelik hizmetler en çok önem verdiğimiz hizmet alanlarıdır. Bu konuda destek ve yardımlarınızı bekliyoruz. “Birlikte hareket edelim. Müftülerimiz ve müftülerimiz bu sorun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Umarım onların çabalarına destek olursunuz. Daha çok çocuğa ve gence ulaşıyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza hep birlikte sahip çıkalım.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Sakarya Müftüsü Mehmet Aşık, Şeyh Edebali Camisi'nde bayram namazı öncesinde Erbaş'ın konuşma yapıp namaz kıldıracağını belirterek, ailece vatandaşları beklediklerini söyledi.

Erbaş, namazın ardından cemaati tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir