Diz kireçlenmesine karşı 5 etkili ipucu – SAĞLIK

Vücudumuzun tüm yükünü dizlerimiz taşıyor ancak son yıllarda günlük hayattaki kötü alışkanlıklarımızın da etkisiyle dizlerimizin sağlığı endişe verici hale geldi.

Hareketsizlik, diz kaslarını güçlendiren egzersizlere günde birkaç dakika bile ayıramamak, yüksek topuklar ve fazla kilolar nedeniyle diz hastalıkları artık sadece yaşlılıkta değil gençlikte de kapıyı çalıyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can Hastanesi (Kadıköy) Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çift Hakan Turan “Son yıllarda özellikle obeziteye bağlı olarak giderek daha sık karşılaştığımız artrit, diz eklemi kıkırdaklarının aşınması ve yıpranması durumudur. “Hastaların sıklıkla ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı şikayetleriyle başvurmalarına neden olan artrit, tedavi edilmediği takdirde istirahat halindeyken de rahatsız ediyor ve geceleri uyandıracak ağrılara neden oluyor” diyor. Diz kireçlenmesine karşı bazı basit uygulamalara dikkat edilerek yaşam kalitesinin artırılmasının mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Turan Çift, diz kireçlenmesine karşı alınması gereken önlemleri ve günlük hayatta dikkat edilmesi gerekenleri anlattı ve şöyle konuştu: önemli uyarı ve öneriler.

· Fazla kilolardan kurtulun!

Çağımızın sorunu obezite genel sağlığımızı tehdit ettiği gibi diz sağlığımıza da ciddi zararlar veriyor. Fazla kilolar gün içerisinde diz eklemlerine binen yükün artmasına, kıkırdakların yıpranmasına ve yıpranmasına neden olur. Sağlıklı bir diyet ve egzersizle fazla kilolardan kurtularak eklemlerinize binen yükü azaltabilir, dizlerinizi koruyabilir, mevcut diz problemlerini hafifletebilirsiniz.

· Dizlerinizin etrafındaki kasları güçlendirecek egzersizler yapın!

Günde sadece birkaç dakikanızı kaslarınızı, özellikle de diz çevrenizi güçlendirecek egzersizler yapmaya ayırmayı unutmayın. Kıkırdağın kendini yenileme ve kan akıtma özelliği bulunmadığından bu bölgeyi kuvvetlendirici egzersizler yapmak diz sağlığına büyük fayda sağlayacaktır. Fırsat bulabilirseniz yüzmenin diz sağlığımız ve genel sağlığımız açısından son derece önemli bir yeri vardır.

· Dizlerinizi zorlamayın!

Özellikle merdiven inip çıkmak, çömelmek ve dizleri bükerek yere oturmak diz eklemlerini zorlayabilir ve zarar verebilir. Kıkırdağın aşınması ve yıpranması nedeniyle alttaki kemik dokusu dışarı çıkar ve kemikteki gevşek uçlar diz ağrısına neden olur. Zamanla kemikler arasındaki eklem boşlukları daralır ve kemik kemiğe sürtünmeye başlar. Daha sonraki aşamalarda kemiklerin üzerinde osteofit adı verilen kemiksi çıkıntılar ortaya çıkar. Merdiven inip çıkmak, çömelmek ve dizleri bükerek oturmak da hastalığın kötüleşmesine ve şikayetlerin artmasına neden olur. Bu nedenle dizlerinizi zorlayacak hareketlerden kaçının.

· Sıcak/soğuk kompres uygulayın

Bu akut dönemde çok fazla aktivite yapmaktan veya uzun süre ayakta durmaktan dizleriniz şiştiğinde lokal olarak soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Dizlerinizdeki şişliği ve ağrıyı hafifletmek için ince gazlı bezin veya kağıt havlunun üzerine buz torbası yerleştirip dizinizin etrafına sarabilirsiniz. Kronik dönemlerde herhangi bir akut rahatsızlık yaşamadan dizlerinizi rahatlatmak için sıcak su şişesi uygulayabilirsiniz.

· Gündelik ağrı kesici kullanmayın

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Turan Çift “Hastaların günlük rutinlerini belirlemeleri, hangi hareketlerin diz ağrısına neden olduğunu tespit etmeleri ve o hareketleri yapmaktan kaçınmaları çok faydalı olacaktır. “Ayrıca ağrıların çok arttığı durumlarda mutlaka doktora başvurmak ve her şeyden önemlisi dost ağrılarına iyi gelen hapları (besin takviyesi, ağrı kesici vb.) doktorunuza danışmadan kullanmamak gerekir” diyor. .

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir