Doç. Dr. Binnur Okan Bakır Bayramda glikoz hassasiyetine dikkat! – SAĞLIK

Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Ramazan ayında aç kalmaya alışan vücudun glikoz hassasiyetinin artabileceğini belirterek, vücudun gıda alımına tepkisinin çok daha hızlı olacağı için bayram döneminde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. ve daha hassas.

Ramazan ayında oruç tuttuğunuzda vücudunuzun yemek düzeni ve zamanlamasının yanı sıra tükettiğiniz gıdanın miktarı ve çeşidi de önemli ölçüde değişir. Tatil sırasında, vücut rutine henüz alışmadan, büyük porsiyonlar ve yağ ve şekerden zengin besinler nedeniyle kalp, şeker veya tansiyon sorunları yaşıyorsanız riskler sizi bekliyor.

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Ramazan Bayramı'nda beslenme önerilerinde bulundu.

Kan şekeri dengesizliği besin alımını artırabilir

Binnur Okan Bakır, bir aylık orucun ardından kademeli olarak rutin beslenme düzenine dönülmesi gerekmesine rağmen, Ramazan Bayramı'nda yapılan birçok ziyaretle beslenme aralıklarının sıklaştığını vurgulayarak, şöyle konuştu: Ramazan ayında uzun saatler aç kalmaya alışkınız, yani vücudumuzun gıda alımına, özellikle de karbonhidrat alımına tepkisi.” Tepkisi çok daha hassas ve hızlı olabilir. Kan şekerinin ani yükselmesi aynı zamanda kan şekerinin de hızlı düşmesine ve besin alımının artmasına neden olabilir” dedi.

Porsiyon kontrolü uygulayın

Doç. bayram ziyaretlerimizde ve bayram sofralarımızda tüketeceğimiz besinleri dikkatli seçmenin faydalı olacağını belirtti. Dr. Bakır, şunları söyledi: “Sosyal, psikolojik ve kültürel açıdan önemli bir role sahip olan yılbaşı tatlıları, açıkçası alışılmış rutinimizi aşan gıda alımına yol açabiliyor. Kişilerin rutin hayatlarında sağlıklı ve dengeli beslenmeleri halinde birkaç gün normalden fazla yemek yemeleri büyük bir sorun yaratmayacaktır. “Tatil sırasında porsiyonları kontrol etmek ve ikramlar ve öğünlerde dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak yararlı olacaktır” dedi.

İkramlara kurutulmuş ve taze meyve ekleyin

Doç. kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olan besinlere de dikkat çekti. Binnur Okan Bakır, “İkramlarda basit karbonhidrat içeren şerbetler, tatlılar ve çikolata yerine kuru ve taze meyvelerin yer alması önemli. Kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olabilir. Besin çeşitliliği ve porsiyon kontrolünü sağlamak için en sevdiğiniz yiyecekleri sofralarımızda dengeli bir şekilde dağıtmanızı öneririz. Yaşam boyunca olduğu gibi tatillerde de yeterli sıvı ve su tüketimini unutmamak gerekiyor” dedi.

Sert diyetlerden kaçının

Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, tatil sonrasında sağlıklı beslenmeye dönüş konusunda da önemli uyarılarda bulundu:

“Tatil sonrası rutin beslenmemize döndüğümüzde vücudumuz kısa sürede kendini dengeleyecektir. Bu nedenle tatil sonrasında çok kısıtlayıcı diyetlere veya telafi edici davranışlara girişmek gerekli değildir. Tatil veya özel günlerin ardından 3-4 gün boyunca vücudun toparlanması için trend olarak uygulanan şok, detoks gibi programlar bulunmaktadır. Bu programlardan kaçınılmalıdır. Bu hem zihinsel hem de fiziksel bir işkencedir. Detoks adı altında sebze suları ile geçirilen günlerin literatürde yeri yoktur. “2-3 gün boyunca 'Tatilden sonra detoks yapacağım' diyerek bunu sadece sıvı gıdalar ve sebze suları yiyerek telafi etmeye çalıştığınızda mutlaka hem zihinsel hem de fiziksel hasara neden olursunuz.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir