Dolby Atmos nedir ve ne işe yarar? Dolby Atmos nasıl çalışır?

Kullanıcılar müzik dinlerken, film izlerken veya oyun oynarken ses kalitesinin ne kadar önemli olduğunu biliyor. Bu eylemler sırasında insanların bazen gerçeklikten kopup hayali bir dünyaya dahil olmak istemeleri oldukça yaygındır. Çoğu zaman bunu mümkün kıldığı iddiasıyla gündeme gelen Dolby Atmos, son zamanların en çok araştırılan konularından biri haline geldi.

Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos ne anlama geliyor sorusuna cevap olarak; Dolby Atmos, Dolby Laboratories tarafından geliştirilen bir ses teknolojisidir. Geleneksel surround ses sistemlerinden farklı olarak Dolby Atmos, sesleri belirli hoparlörlerle sınırlamak yerine üç boyutlu bir ses ortamı yaratır. Bu sayede sesler yukarıdan, aşağıdan ve yanlardan gelebiliyor ve daha gerçekçi ve etkileyici bir dinleme deneyimi sunuluyor.

Dolby Laboratories, ses gürültüsü kodlama, gürültü azaltma ve sıkıştırma gibi hizmetler sunan bir şirkettir. Dolby teknolojisi bu nedenle telefon, ödemeli televizyon gibi akıllı cihazlar üreten firmalar tarafından kullanılıyor. Şirketin sunduğu teknolojik bir özellik olan Dolby Atmos; Kullanıcılara oyun oynarken, film veya dizi izlerken 360 derece ses deneyimi sunuyor. Bu teknoloji, klasik hoparlörler yerine birden fazla ses kanalını kullanarak gerçekçi bir deneyim sunuyor. Bu sayede 360 ​​derecelik ses ile gerçekçi bir deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz. Son dönemde üretilen televizyonlarda bulunan Dolby Atmos desteği sayesinde ekrandaki birçok içeriğin ayak sesleri, ağaç dallarının hareketi gibi küçük detayları o anda oluyormuşçasına yaşanabiliyor.

Dolby Atmos ne yapar?

Dolby Atmos, insanlara seyirci, dinleyici, oyuncu olmak yerine, izlediklerini veya duyduklarını yaşıyormuş gibi hissettiriyor. Bu teknoloji ilk olarak sinema salonlarında kullanılmış, daha sonra ev sinema sistemlerinde, akıllı televizyonlarda ve akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanmıştır. Dolby Atmos ses teknolojisinin işlevselliğinden yararlanmak için içeriğin, cihazın ve dolayısıyla donanımın Dolby Atmos teknolojisiyle uyumlu olması gerekir.

Dolby Atmos nasıl çalışır?

Dolby Atmos teknolojisi çok çeşitli hoparlörlerle çalışır. Bu hoparlörler insanları üç boyutlu bir daire içine alacak şekilde konumlandırılmıştır. Seyircinin arkasında, solunda, önünde, sağında ve tavanda çeşitli hoparlörler konumlandırılmıştır. Bu sayede ekranda yaşanan olaylar sanki o anda oluyormuş gibi algılanıyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
3 - 4 gün kaldı... Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı3 – 4 gün kaldı… Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı
Kamuda yeni atamalar: 7 üniversitenin rektörleriKamuda yeni atamalar: 7 üniversitenin rektörleri
Yıkıcı bir haber!  Eve girdiğinde karısını o halde gördü: Katilin ona en yakın kişi olduğu ortaya çıktı.Yıkıcı bir haber! Eve girdiğinde karısını o halde gördü: Katilin ona en yakın kişi olduğu ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir