Ege Haber'de Sinematek'ten 4 film yine ödüle layık görüldü – Son Dakika Kültür-Sanat->Sinema, Cumhuriyet'te Ege Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi, mayıs ayında “İsyancılar ve Özgür Ruhlar, Amerikan Bağımsız Sinemasında Karşı Kültür” temalı dört ödüllü filmi “Yine Sinematek” gösterimlerinde İzmirli sinemaseverlerle buluşturuyor. Film gösterimleri Kültürpark İzmir Sanat ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

ŞEREFLE BAŞLAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz film gösterimlerine ev sahipliği yaptığı 'Yeniden Sinematek', Mayıs ayına 'Gloria' filmiyle giriyor. Film, 5 Mayıs'ta saat 19.00'da İzmir Sanat'ta, 8 Mayıs'ta ise 20.00'de Seferihisar Kültür Merkezi'nde izleyicilerle buluşacak. Ödüllü 1980 filmi John Cassavetes tarafından yazılıp yönetildi. Kız arkadaşını korumak için bir çocuğu kaçıran bir çete üyesinin hikâyesini anlatan film, Venedik Film Festivali'nde Atlantic City ile birlikte Altın Aslan ödülünü aldı.

“BEŞ KOLAY PARÇA” İLE GERİLİM DOLU DAKİKALAR

Ödüllü film 'Beş Kolay Parça', 12 Mayıs'ta saat 19.00'da İzmir Sanat'ta, 22 Mayıs'ta ise 20.00'de Seferihisar Kültür Merkezi'nde izleyicilerle buluşacak. Bob Rafelson'ın yönettiği filmde Jack Nicholson, Karen Black, Susan Anspach, Lois Smith ve Ralph Waite rol alıyor. 1970 yapımı drama filmi, hasta babasını ziyaret etmek için memleketine dönen Bobby'nin deneyimlerine odaklanıyor.

19 MAYIS'TA “KIZ ARKADAŞLAR” VAR.

1978 yapımı Amerikan yapımı “Girlfriends” 88 dakika boyunca komedi ve dramı sanatseverlerle buluşturacak. İzmir Sanat'ta saat 19.00'da gösterilecek olan film, büyük şehirde başarılı olmaya çalışan genç kadınları konu alan alt tür filmler ve televizyon programları için bir referans haline geldi. 1970'lerin New York'unun bu zaman kapsülü, kadınların yaşamlarındaki ve ilişkilerindeki karmaşıklıkları ve çelişkileri alaycı bir mizah ve tazeleyici bir dürüstlükle yakalıyor.

ÖLÜMÜN BEŞİNCİ AŞAMASI OTOBİYOGRAFİK FİLM

26 Mayıs saat 19.00'da İzmir Sanat'ta seyirciyle buluşmaya hazırlanan Ölümün Beşinci Aşaması (All That Jazz), Bob Fosse'nin yönettiği 1979 yapımı Amerikan müzikal filmidir. Filmde bir müzikal tiyatronun kulislerinden anlar izleyiciye yayınlanıyor. Film, başarılı bir Broadway yönetmeni olan Joe Gideon'un kariyerini ve özel yaşamını anlatıyor. 1980 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan film, 1981 BAFTA'larında da en iyi görüntü yönetmenliği ve en iyi kurgu ödüllerini aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir