Erzincan İliç'ten Bakanlık'tan itiraf: “3 ay önce liç yığınında hareketlilik tespit edildi” – Son Dakika Siyaset Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle görüşüldü. Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, sunumunda “Taşınan kostik yığınında 8 ton altın bulunduğunu” belirtti. MAPEG'in hazırladığı incelemelere göre; “Liç yığınlarındaki yer değiştirme hareketlerinin kazadan yaklaşık 3 ay önce artış eğilimi gösterdiği ve kaza gününe kadar artarak devam ettiği tespit edildi.”

TBMM'de kurulan İliç Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu, Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde 9 işçinin yer altında mahsur kaldığı liç şutuyla ilgili üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Komisyon, AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplandı. Komisyonda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri dinlendi.

Komisyon, 2 Mayıs Cuma günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan, 3 Mayıs Cuma günü Çalışma Bakanlığı'ndan, 6 Mayıs Pazartesi günü ise AFAD, Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri ile maden sahipleri Anagold ve Çalık Grubu'ndan yetkililerle görüşecek.

Başkan Atay Uslu, firma yetkililerinin şantiyede dinlenmesi gerektiğini, Pazartesi akşamı İliç'e giderek Salı ve Çarşamba günü inceleme yapacaklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın hazırladığı sunum aktarıldı. Yaklaşık iki saat süren sunumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan yaptı.

TOGG YOLUYLA ÖRNEĞİM

Hazırlanan sunumda Tancan, minerallerin günlük hayatta kullanıldığı alanları anlattı, TOGG'dan örnekler verdi ve TOGG bataryasında kullanılan mineral oranlarını anlattı. Ardından İYİ Manisa Partisi Milletvekili Şenol Sunat'ın “Reklamınızı iyi yapıyorsunuz” tepkisi salonda kahkahalara neden oldu.

“TÜRKİYE'NİN TÜMÜNDE 4 BİN 713 MADEN ARAMA RUHSATI VAR”

Türkiye'de son 10 yılda ortalama yıllık 758 milyon ton madencilik üretimi gerçekleştirildiğini anlatan Tarcan, 2023 yılında madencilik faaliyetlerinin GSYH içindeki payının yüzde 1,2 olduğunu ve 307 milyar TL katkı sağladığını söyledi. Altın ithalat rakamlarının ihracat rakamlarından daha yüksek olduğunu belirten Tarcan, şöyle konuştu: “Madencilik sektöründe cari açık veren bir ülkeyiz. 2022 yılında 6,47 milyar dolarlık maden ihracatımız, 11,6 milyar dolarlık ithalatımız olacak”.

Türkiye genelinde 4 bin 713 maden arama ruhsatı, 10 bin 147 işletme ruhsatı verildiğini açıklayan Abdullah Tancan, maden denetimlerinin risk gruplarına göre 2 yıl ile 3 ay arasında değişebileceğini söyledi. İliç madeninin 3'üncü risk grubuna girdiğini ve 6 ayda bir muayene edildiğini söyledi.

SON SAHA KONTROLÜ AĞUSTOS 2023'TE YAPILDI

Sunumda, kaza öncesi son saha denetiminin 2023 yılının Ağustos ayında yapıldığı ve arama çalışmaları devam ederken 7 işçinin Sabırlı Deresi'nde olduğu belirtildi. Tancan, yığın liç sahasının yüksekliğinin 97 metre olduğunu, yığın liç alanında 34 milyon 338 bin metreküp malzeme bulunduğunu, bölgeden 10 milyon metreküp malzeme aktığını, 4,5 milyon metreküp malzeme bulunduğunu belirtti. liç alanına akar. Sabancı Çayı'ndaki manganez ocağına 1 milyon 922 milyon metreküp malzeme aktığını, 3 milyon 797 metreküp malzemenin ise yıkanarak sınırları içerisinde kaldığını söyledi.

Tancan, liç malzemesinin yüzer yığından geçici depolama alanına taşınmasının devam ettiğini, günlük taşınan toprak miktarının 75 bin metreküpe ulaştığını, DSİ'nin liç yığınının önüne liç malzemesinin karışmasını önlemek için baraj yaptığını söyledi. Bağistas Barajı ile siyanür maddesi.

“KAYAN ZEMİNDE 8 TON ALTIN ​​CEVHERİ VAR”

Bakan Yardımcısı Tancan, taşınan liç yığınında 8 ton altının bulunduğunu söyledi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın “Maden arazileri yeniden işletilecek mi?” Tancan soru üzerine “hiçbir bilgisi olmadığını” söyledi.

KAYMA ZEMİNLER 3 AY ÖNCE TESPİT EDİLDİ

MAPEG'in hazırladığı incelemelere göre; “Liç yığınlarındaki yer değiştirme hareketlerinin kazadan yaklaşık 3 ay önce artan bir eğilim gösterdiği ve kaza gününe kadar artarak devam ettiği tespit edildi.”

KAZA GÖRÜNTÜLERİ KOMİSYONA GÖSTERİLDİ

Sunumda, kaza günü farklı açılardan çekilen videolar ve maden sahasındaki son duruma ilişkin görüntüler yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir