Esenboğa Havalimanı'nda 'Mekke Yolu' projesinin açılışı yapıldı

Esenboğa Havalimanı'nda hacıların Suudi Arabistan'a giriş için gerekli prosedürleri tamamlamasını sağlayacak “Mekke Yolu” projesinin açılış programına Ankara Valisi Vasip Şahin ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Hac ve Umre Pasaport İşleri Genel Müdürü Mansour Alotaibi, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr ve Hac Diyanet İşleri Başkanı Dr. Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan.

Proje kapsamında hacı adayları, Suudi Arabistan'a seyahat etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda kendilerine ayrılan özel alanda tüm işlemlerini tamamlayabiliyor. Esenboğa Havalimanı'na kurulan sistem sayesinde hacılar, Suudi Arabistan havalimanlarında herhangi bir işlem görmeden otellerine gidebilecek.

“Hacılarımızın durumu iyi olacak ve yoğunluk azalacak.”

Ankara Valisi Şahin, Suudi Arabistan'a Türk hacılara sunduğu imkanlardan dolayı teşekkür ederek, Hac döneminde dünyanın dört bir yanından Müslümanların gelmesi nedeniyle Suudi Arabistan'ın havalimanlarında ciddi bir yoğunluk yaşandığının altını çizdi.

Havalimanlarında insanların uzun süre beklediğini belirten Şahin, şöyle konuştu: “Hem orada bekleyenler hem de orada görev yapan görevliler açısından sıkıntı ve stres meselesiydi. Bu hizmetin burada verilmesi hem hacıların hem de havalimanındaki yoğunluğun artmasını sağlayacak. senin için azalsın.” dedi.

Vali Şahin, projede görev yapan yetkililere ve Büyükelçi Abu Al-Nasr'a çalışma ve koordinasyonlarından dolayı teşekkür etti.

Alotaibi, Mekke Yolu sayesinde bir hacı grubunun tüm işlemlerinin 25 dakikada tamamlanabildiğini kaydederek, proje kapsamında çalışanların hac döneminin sonuna kadar Ankara'da kalacağını söyledi.

Esenboğa Havalimanı'nda gerekli tüm işlemlerin tamamlanacağını belirten Alotaibi, Türkiye'ye gelip hacılara bu hizmeti vermekten onur duyduğunu belirterek, tüm Türk yetkililere işbirliklerinden dolayı teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karslı da projeden dolayı Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederek hacılar için önemli bir kolaylık olduğunu söyledi.

Karslı, hacıların artık Suudi Arabistan havalimanlarında işlem beklemesine gerek kalmayacağını, bagajlarının Esenboğa Havalimanı'ndan alınarak doğrudan Suudi Arabistan'daki otele götürüleceğini anlattı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Hac Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Büyükelçi Abu Al-Nasr'a şükranlarını ifade eden Karslı, şöyle konuştu: “Hacılarımızın yaş ortalaması da dezavantaj. Bu açıdan bu açıdan. Artık büyük bir kolaylık oldu, hacca gidenler buradan giriş yapacak ve doğrudan kalacakları otele yerleşecekler.

[Fotoğraf: AA]

“Bu girişim, yaşam sistemini dönüştüren, hacıların konforu için çalışan vizyoner girişimlerden biridir”

Büyükelçi Abu Al-Nasr da bu projenin hacılar için büyük bir hizmet olduğunu belirterek, geçen yıl İstanbul'da başlatılan uygulamanın Ankara'nın da dahil edilmesiyle genişletildiğini söyledi.

Abu Al-Nasr, hacılara kolaylık sağlayacak şekilde tüm gümrük, bagaj ve pasaport işlemlerinin Esenboğa Havalimanı'nda yapılacağını söyledi.

Bu girişimin Türkiye'de ikinci yılına girdiğini vurgulayan Abu Al-Nasr, şunları söyledi: “Bu girişim, yaşam sistemini dönüştüren ve hacıların konforu için çalışan vizyoner girişimlerden biri. Bu girişim sayesinde hacılar tüm seyahatlerini tamamlayabiliyor. Pasaport damgası, gümrük işlemleri, kalkış havalimanından tıbbi işlemler gibi işlemler.” “Uçuşunuzu tamamlayıp iç hat uçuşu olarak Suudi Arabistan’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelinize vardığınızda bagajınızı da alabilirsiniz, bu da hacı konforu açısından büyük bir adımdır.” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Mekke Yolu Projesi

Suudi Arabistan'ın, hacıların kutsal topraklara seyahatini kolaylaştırmak amacıyla 2018 yılında Malezya ve Endonezya'da başlattığı “Mekke Yolu” projesi, sonraki yıllarda Pakistan, Fas ve Bangladeş'te hayata geçirildi.

Projenin lansmanı 30 Mayıs 2023 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın da katıldığı törenle İstanbul Havalimanı'nda hayata geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir