Eurovision'da İsrail protestosu: Eden Golan yuhalandı! – Son dakika dünya haberleri

Yarışmanın yapıldığı arenada sosyal medyada paylaşılan videolara göre Golan, “Hurricane” şarkısını seslendirirken yuhalandı.

Provalar sırasında Golan protestoların hedefi olurken, bazı izleyiciler “Özgür Filistin” sloganları attı.

Arenadaki görgü tanıklarının sosyal medya paylaşımlarına göre, Golan'ı yuhalayanlar güvenlik görevlileri tarafından uyarıldı ve protestoya devam etmeleri halinde atılmakla tehdit edildi.

Protestoların ardından İsrail heyetinin arenayı terk ettiği ve normalde tüm yarışmacıların performanslarının ardından oturduğu “Yeşil Oda”da olmadıkları iddia edildi.

Bu akşam İsrail temsilcisi Golan ikinci yarı finalde yarışacak.

İsrail, Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle reddedilen Eurovision şarkısı “Ekim Yağmuru”nun adını ve sözlerini değiştirdi.

İRLANDA TEMSİLCİSİNDEN FİLİSTİN'E DESTEK

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın İrlanda temsilcisi Bambie Thug, Filistin'e desteğini açıklayarak şunları söyledi: “Filistin'i desteklemem Yahudi düşmanı olduğum anlamına gelmiyor. Savaşa, işgale, baskıya ve teröre karşı olduğum anlamına geliyor.” masum sivillerin ve çocukların öldürülmesi.” dedi.

Bambie Thug Instagram hesabında “Kalbim ve dualarım Filistin halkıyla birlikte” diye yazdı. mesajını paylaştı.

7 Mayıs'taki birinci yarı finalde performans sergileyen şarkıcı, Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU), vücudunda Ogham yazı sistemiyle yazılan “Filistin'e Özgürlük” ve “Ateşkes” ibarelerinin silinmesini istediğini kaydetti. Filistin'e desteğini göstermek için eski Kelt dillerinden.

EBU SANSÜRÜ

Bambie Thug, kendisinin ve ekibinin bu talebe direndiğini ve sonunda EBU yetkililerini “ateşkes” mektubunu kabul etmeye ikna ettiğini belirtti.

Ancak bir süre sonra EBU yetkililerinin bu yazının silinmesi talebiyle geldiğini belirten Bambie Thug, paylaşımında şunları söyledi: “Anladığım kadarıyla sahneye çıkmadan yaklaşık bir saat önce bir iç toplantı yapmışlar, o ifade 'Ateşkes' artık kabul edilemez ve eğer bunu kaldırmazsam sahneye çıkmama izin verilmeyecek.” ilan etti.

Bambie Thug, adalet ve barışın savunucusu olduğunu vurgulayarak herkesin barınma, güvenlik, gıda, özgürlük ve şefkat hakkına sahip olması gerektiğini vurguladı.

İSRAİL'İN KATILDIĞI EUROVİZYON ELEŞTİRİLERİN HEDEFİNDE

EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT tarafından düzenlenen, finali 11 Mayıs'ta yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması 2024, 1992 ve 2013'ten sonra üçüncü kez Malmö'de düzenlenecek.

İsrail'in katılımına yönelik protestoların ve eleştirilerin odağındaki yarışmanın evi Malmö, Filistin'e destek gösterilerine sahne oluyor.

İsveç polisinin yüksek güvenlik önlemleri aldığı yarışma salonu çevresinde ve şehir merkezinde Filistin bayrağı taşıyan kişilerin protesto yapması engellendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir