Filistin Yönetimi, Adalet Divanı'ndaki Gazze “soykırım davasına” katılma talebinde bulundu

Filistinliler taleplerinde Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı davadan doğrudan etkilendiklerini ifade etti.

REKLAM

Filistinli yetkililer, Güney Afrika'nın İsrail'i Gazze'de soykırım yapmakla suçladığı davaya Birleşmiş Milletler'in en yüksek mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı'ndan katılmasını istedi.

Pazartesi günü yayınlanan talepte, İsrail'in devam eden saldırılarının “Filistin toplumunu, kültürünü ve sosyal kurumlarını haritadan silmeye yönelik sistematik çabanın parçası” olduğu vurgulanıyor. Uluslararası Adalet Divanı'na sunulan talep, “Filistin Devleti” adına sunuldu ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Ammar Hijazi tarafından imzalandı.

Güney Afrika, İsrail'i Gazze'nin büyük bölümünü yok eden askeri saldırısında soykırım sözleşmesini ihlal etmekle suçlayarak davayı geçen yılın sonlarında mahkemeye taşıdı. İsrail, 7 Ekim saldırılarının ardından Hamas'ı yok etme amaçlı askeri operasyonda soykırım yaptığını reddediyor.

İsrail aynı zamanda bir zamanlar insani yardım operasyonlarının ana merkezi olan güneydeki Refah kentine yönelik saldırısını da genişletiyor. İsrail işgali, yaygın açlık çeken Filistinlilere gıda, ilaç ve diğer malzemelerin akışını büyük ölçüde kesti.

Savaşçılar ve siviller arasında hiçbir ayrım yapmayan Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze'deki bombalamaları ve kara operasyonları 36.000'den fazla Filistinliyi öldürdü.

Mahkeme, İsrail'i bölgedeki ölümleri önlemek, insani yardımları artırmak ve son olarak Refah'taki saldırısını durdurmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çağıran üç ön emir yayınladı.

Mahkeme hakimlerinin talep hakkında ne kadar sürede karar vereceği belli değil. Onaylandığı takdirde Filistinli yetkililer yazılı olarak ve kamuya açık duruşmalar sırasında mahkemeye hitap edebilecek.

Filistinliler taleplerinde Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı davadan doğrudan etkilendiklerini ifade etti.

Soruda şu ifadeler yer alıyor: “İsrail saldırısı, toplumu, kültürü ve sosyal kurumları Filistinlilerin haritadan silmeye yönelik sistematik çabanın bir parçası olarak, Gazze'deki hastaneleri, camileri, kiliseleri, üniversiteleri, okulları, evleri, mağazaları ve altyapıyı tanınamayacak kadar yok etti ve zarar verdi.” . Devletler.

Talepte, İsrail'in mahkemenin emirlerini ihlal ettiği ve “insani yardımın kasıtlı ve sistematik olarak reddedilmesi de dahil olmak üzere, kasıtlı olarak tasarlanmış bir açlık durumu ve yaklaşan kıtlık durumuyla sonuçlanan soykırım eylemlerini” sürdürdüğü belirtiliyor.

Filistinliler zaten Adalet Divanı'na başvurmuştu. 2018'de Filistin Yönetimi, hakimlerinden Washington'a Kudüs'e taşınan ABD büyükelçiliğini kaldırma emri vermesini isteyen bir dava açtı. Dava, o zamanki ABD yönetiminin kararının ardından geldi. Başkan Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı ve ABD büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı.

Dava hâlâ mahkemede ve karara bağlanması yıllar alabilir.

Geçen ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Filistin'e bazı yeni haklar ve ayrıcalıklar tanınması, ancak Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyeliği olmayan ve Genel Kurul'da oy kullanma hakkına sahip olmayan, üye olmayan bir gözlemci devlet olarak tutulması yönünde oy kullandı. herhangi bir konferansında.

ABD, İsrail ile doğrudan müzakereler güvenlik, sınırlar ve Kudüs'ün geleceği dahil olmak üzere temel sorunları çözene ve iki devletli bir çözüme ulaşana kadar Filistin'in üyeliğini veto edeceğini açıkça belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir