Fransa'da trafik kazalarına karşı farkındalık kampanyası: “Kadın gibi sürün”

Fransa'da trafik kazalarında ölen veya yaralanan kişilerin haklarını savunan “Victimes et Citoyens” derneği, “Kadın gibi sür” kampanyasını başlattı.

REKLAM

Fransa'da trafik kazalarında ölen veya yaralanan kişilerin haklarını savunan “Victimes et Citoyens” derneği, “Kadın gibi sür” kampanyasını başlattı.

Erkeklerin daha iyi sürücü olduğu yönündeki yaygın 'kadın düşmanı' algıyla mücadele etmek isteyen dernek, “Bu ön yargılı görüşün hiçbir dayanağı olmadığını görmek için rakamlara bakmak yeterli” diyerek, ölümlü kazaların yüzde 84'ünün trafikte gerçekleştiğinin altını çizdi. Yollar erkekler tarafından yapılıyor.

Başkent Paris'te metro koridorlarında ve internet üzerinden gerçekleştirilen kampanyanın amacının “erkek sürücüler arasında farkındalık yaratarak zihniyet ve dolayısıyla davranış değişikliğini teşvik etmek” olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Fransa'daki trafik kazaları, yaralanmalar ve ölümler hakkında kapsamlı istatistiksel bilgiler sunan Ulusal Bakanlıklar Arası Karayolu Güvenliği İzleme Ajansı (ONISR), 2022 ile 2023 yılları arasında kazalara karışan alkollü sürücülerin %93'ünün ve ölen genç sürücülerin %88'inin erkek olduğunu tespit etti. .

ONISR tahminlerine göre 2023 yılında Fransa yollarında 3.170 kişi hayatını kaybetti ancak yıl başından bu yana ölümlerde artış kaydedildi. Mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 artışla 254 kişi yollarda hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir