Gazze'deki Filistin Hükümeti: İsrail'in sınır kapılarını kapatması felaketle sonuçlanabilir

Gazze hükümetinin basın dairesi başkanı Selame Maruf, yaptığı açıklamada, “Nazi işgal ordusu, Refah kenti topraklarını işgaline başladığı günden bu yana altıncı günde Refah sınır kapısını işgal etmeye ve kapatmaya devam ediyor” dedi. dedi.

Maruf, Gazze Şeridi'nin büyük bölümünde saldırılarını sürdüren İsrail'in, Kerm Abu Salim sınır kapısından hiçbir insani ve tıbbi yardım malzemesinin geçişine izin vermediğini söyledi.

Basın Bürosu Başkanı Maruf, Refah limanının kapatılmasının binlerce yaralının tedavi için yurt dışına çıkmasını engellediğini, abluka nedeniyle gıda krizinin kıtlık boyutuna ulaştığını, bunun yeni bir insani felaketin ve can kaybının habercisi olduğunu söyledi. Gerekli ilaçların bulunamaması nedeniyle yüzlerce hasta hayatını kaybetti ve yaralandı.

Maruf, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrinin batısında yer alan ve yerleşime uygun olmayan, İsrail ordusunun Filistinli vatandaşları zorla göç ettirdiği El Mavasi bölgesinde de “saldırı ve katliamların” yaşandığını vurguladı. İsrail vatandaşlarının askeri tesislerde işkence ve insanlık dışı muameleye maruz kaldıklarına dair ifadelerinin de yer aldığı raporlara bakıldığında, bunun Filistinli esir ve tutsaklara yönelik acı ve baskının boyutunu ortaya koyduğunu kaydetti.

“Filistin halkına karşı işlenen soykırım, açlık ve susuzluk savaşı, etnik temizlik, tehcir, masum sivillerin kaçırılması ve işkence edilmesinden” İsrail ve ABD'yi sorumlu tutan Maruf, Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluma çağrıda bulundu: Filistinlilerin yaşadığı “insani felakete” son vermeli ve İsrail'i bunu yapmaya çağırmalıyız. Refah sınırından çekilmeye zorlanması, sınır kapısının yeniden açılması, insani yardım geçişlerinin kolaylaştırılması ve insanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Gazze Şeridi'nden kaçırılanların ve “İsrail'i soykırım ve katliamlarını durdurmaya” zorlayacak gerekli kararların alınması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir