Grafik Kartı Sıcaklığını Öğrenme: Grafik kartınızın sıcaklığını nasıl öğrenirsiniz?

Grafik kartı bilgisayarların ana parçalarından biridir ve grafik ve videolar grafik kartı aracılığıyla ekrana veya monitöre yansıtılır. Çeşitli grafik kartı tasarımları vardır. Ancak ekran kartının sıcaklığına dikkat etmeli ve bakımını ihmal etmemelisiniz.

Grafik kartının sıcaklığı nasıl öğrenilir?

Grafik kartları dahili veya harici olarak kullanılabilir. Dahili grafik kartları cihazla birlikte verilmektedir. Harici grafik kartları kullanılan cihazdan bağımsız olarak kullanılır ve ana kart üzerine yerleştirilerek yönetilir. Kendine ait RAM'i olduğu için kendi hafızası üzerinden işlem yapmanıza da olanak sağlar.

Sık ve sürekli kullanılan ekran kartlarında ısınma sorunu yaşanabilmektedir. Bir grafik kartında aşırı ısınma sorunu yaşanıyorsa bunun nedeni muhtemelen doğru soğutma sisteminin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer neden ise gerekli ekran kartı bakımının yapılmaması olabilir. Genel olarak ekran kartının aşırı ısınma nedenleri şu şekildedir:

 • Grafik kartı arızalı olabilir.
 • Fanın içinde çok fazla toz olabilir.
 • Karttaki termal macun işlevini kaybetmiş olabilir.
 • Sürücünüzü güncellemeniz gerekebilir.

İdeal grafik kartı sıcaklığı ne olmalıdır?

Cihazınızda grafik kartının olması gereken bir sıcaklık seviyesi vardır. İdeal sıcaklık seviyesi 69 ila 85 derece arasındadır. Bu derecelerin üzerinde bir sıcaklık tespit edilirse sürücü ayarları kontrol edilmelidir. Grafik kartındaki fanların hızı ayarlanarak da sıcaklık düşürülebilir.
Grafik kartınızın sıcaklığını öğrenmek yalnızca birkaç adım alır. Bunun için şu adımları izlemeniz gerekir:

 • Görev yöneticisi menüsü CTRL + SHIFT + ESC tuşlarıyla açılır.
 • Açılan sayfada Performans adlı sekmeye erişin.
 • Soldaki GPU bölümüne tıklayın.
 • GPU sıcaklığı da diğer grafik kartı bilgileriyle birlikte burada görüntülenir.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
8 ilde büyük operasyon! 82 tanesi imha edildi8 ilde büyük operasyon! 82 tanesi imha edildi
O bir banka müdürüydü! O işten istifa etti 'Daha yüksek gelir elde ediyorum'O bir banka müdürüydü! O işten istifa etti 'Daha yüksek gelir elde ediyorum'
MYK toplantısından yeni detaylar! Erdoğan o bakana dönüp sert bir dille eleştirdi: Gereğini yapacağızMYK toplantısından yeni detaylar! Erdoğan o bakana dönüp sert bir dille eleştirdi: Gereğini yapacağız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir