Güneş'teki olağanüstü aktivite ABD'de jeomanyetik fırtınaya neden oldu! NASA güneş patlamasının fotoğrafını paylaştı

NASA, uzaydaki ve Dünyadaki iletişimi potansiyel olarak bozabilecek güçlü güneş patlamaları konusunda uyardı.

NASA, 10 Mayıs Cuma günü Güneş'te güçlü bir güneş patlamasının meydana geldiğini duyurdu. NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi ayrıca X3.9 olarak sınıflandırılan bir güneş patlamasının görüntüsünü de yakaladı.

İLETİŞİMİ ETKİLEYEBİLİR

ABD'deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) da Güneş yüzeyinde güçlü bir jeomanyetik fırtına tespit ettiğini duyurdu. Jeomanyetik fırtınaların Dünya'nın yörüngesindeki ve yüzeyindeki altyapıyı etkileyerek iletişimi bozabileceği konusunda uyarıda bulunuldu. elektrik ağları, navigasyon, radyo ve uydu işlemleri.

AA-20240510-34526297-34526291-GUNESTE_OLAGANUSTU_AKTIVITE_ ABDDE_JEOMANYETİK_FIRTINAYA_YOL_ACTI

YENİ ZELANDA'DAN GÖRÜLEN KUZEY IŞIKLARI

Açıklamada, jeomanyetik fırtınaların Dünya üzerindeki muhteşem kutup ışıklarını da tetikleyebileceği belirtilirken, şiddetli bir jeomanyetik fırtınanın kutup ışıklarının Alabama ve Kuzey Kaliforniya kadar güneyde görülme ihtimalini de içerdiği belirtildi. Öte yandan Yeni Zelanda'da güneş patlamasının ardından Kuzey Işıklarının görüldüğü de iddia edildi. Birçok sosyal medya kullanıcısı bölgeye ait fotoğraflar paylaştı.

GNPZI2IWsAIDecD

Güneş'te 2017'den bu yana yaşanan en büyük patlama, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'na (NASA) bağlı Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından 15 Aralık 2023'te görüntülendi ve patlamanın Dünya'daki radyo sinyallerini geçici olarak devre dışı bıraktığı duyuruldu. NASA'ya göre Güneş yüzeyindeki patlamalar, radyo frekansları, elektrik şebekeleri ve navigasyon sinyallerinin yanı sıra uzay araçları ve astronotlar için de risk oluşturan güçlü enerji dalgaları yaratıyor.

GÜNEŞ YANIKLARI BEŞ KATEGORİYE AYRILMIŞTIR

Güneş patlamaları, Güneş'in üzerinde aniden salınan büyük enerji patlamalarıdır. Güçlerine ve patlama etkilerine göre A, B, C, M ve X olmak üzere 5 kategoriye ayrılırlar. M ve X sınıfı patlamalar en tehlikeli olanlardır.

Dünyadaki radyo iletişimleri ve elektrik şebekeleri üzerinde olumsuz etkilere neden olan güneş patlamalarının 11 yıllık bir döngüsü var.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!  Eğitimde şiddete karşı yasal düzenlemeler: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Eğitimde şiddete karşı yasal düzenleme: “Hızla hayata geçireceğiz”
Dedi ki: “100 bin TL verseniz de kimse yapmaz” dedi ve ekledi: “Şu anda bu sorunu Afganlar çözüyor.”
İlan etmek “Gölcük Tabiat Parkı” ilanı! “İddialar gerçeği yansıtmıyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir