Henüz hasat başlamadı: Malatya tescilli kayısıları temmuz ayında tezgahlarda olacak! – En son hayat haberleri

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine, geçen yıl 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde büyük yıkıma uğrayan kent ekonomisi için kayısının büyük önem taşıdığını söyledi.

Kentten dünyanın dört bir yanına kayısı ihracatı yapıldığına dikkat çeken Özcan, şöyle konuştu: “Kayısı, Malatya'ya yıllık 500 milyon doların üzerinde gelir sağlıyor. Kayısı, AB'nin coğrafi işaret belgesini almış prestijli bir ürün. Malatya, sözlerine şöyle devam etti: Depremden bu yana tarımsal üretimde ciddi bir iş gücü kaybı yaşandı.” “Yaşadık, göç ettik, buna rağmen 2023 Şubat ayında bile 5 bin tondan fazla ihracat yaptık.” dedi.

Özcan, ülkenin birçok bölgesinde kayısının yetiştirildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi bu bölgelerdeki ürünlerin şeker oranı çok düşük ve bunlar tam da meyve suyu fabrikalarının iştah açmak için kullandığı ürünler. Malatya kayısısı hem taze hem de kurutulmuş haliyle dünya çapında kendine yer edinmiş, tüketici kitlelerinin heyecanla beklediği bir üründür. Mevsim ve iklim değişikliklerinden dolayı hasat gecikebilir veya erken gerçekleşebilir. Malatya kayısıları henüz hasat edilmemiş ve henüz raflara ulaşmamıştır. Bugün raflarda tüketilen ve “Malatya kayısısı” diye sunulan ürünün Malatya kayısısıyla hiçbir alakası yoktur.” dedi.

Kayısı hasadına sayılı günlerin kaldığını belirten Özcan, şöyle devam etti:

“Hasadın vatandaşın damak tadına uygun hale gelmesine ve taze kayısı ihracatının başlamasına çok az kaldı. 1 Temmuz'dan itibaren taze kayısı ihracatlarımız başlayacak ve tatmayı sabırsızlıkla bekleyen tüketici kitlelerimize ulaşacağız. ve Malatya kayısılarını ülke sınırları içerisinde yiyin Her yıl bazı günler değişiklik gösterse de Haziran Malatya kayısıları temmuz ayının son haftası ve ilk haftasında tezgahlarda yerini alır. Tüketicinin alışık olduğu, tadını bildiği kayısıların hasadına henüz başlamadık.”

HASATA DAVET

Özcan, kayısı hasadında çok emek gerektiğini söyledi. “Deprem sonrası ciddi bir insan emeği kaybı yaşadık, şimdi bunu telafi etmeye çalışıyoruz. Herkesi Malatya'da ağırlayabiliriz, hasat döneminde herkesi Malatya'da ağırlarız. İş ortaklıkları kurarak hasatları birlikte yapacağız, ayrıca ev sahipliği yapacağız. Koleksiyonda bize yardımcı olan arkadaşlar.”” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir