Hidaya Kasırgası yaklaşırken Kenya'daki selden ölenlerin sayısı 200'ü aştı

Yağışlar, tipik olarak dünya çapında artan sıcaklıklarla ilişkilendirilen doğal bir iklim olgusu olan El Niño etkisi nedeniyle daha da kötüleşiyor ve dünyanın bazı yerlerinde kuraklıklara ve diğer yerlerde şiddetli sağanak yağışlara neden oluyor.

REKLAM

Sağanak yağmurlar Doğu Afrika'nın büyük bir kısmını olumsuz etkiledi; sel ve toprak kaymalarına yol açarak mahsullerin yok olmasına, evlerin sular altında kalmasına ve yüz binlerce insanın yerinden olmasına neden oldu.

Kenya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkede “olumsuz hava koşulları nedeniyle” 210 kişinin hayatını kaybettiği, bunlardan 22'sinin son 24 saatte hayatını kaybettiği belirtildi.

165.000'den fazla kişinin evlerinden olduğunu, 90 kişinin ise kayıp olduğunu belirten rapor, ölü sayısının daha da artabileceği endişesini artırdı. Bakanlık, ülkede sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının Mart ayından bu yana 200'ü aştığını bildirdi.

Tanzanya'nın Serengeti bölgesinden her yıl antilop göçüne ev sahipliği yapan popüler turizm merkezi Masai Mara'da iki gün önce nehrin taşması nedeniyle bölgedeki turistik konaklama tesisleri sular altında kalmış ve Kenya Kızılhaçı da sular altında kaldığını duyurmuştu. 90'dan fazla kişiyi kurtardı.

Hidaya Kasırgası geliyor

Öte yandan sel nedeniyle yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği Kenya ve komşusu Tanzanya, kıyılarına şiddetli yağmur, rüzgar ve dalga getirecek Hidaya Kasırgası'na hazırlanıyor.

Tanzanyalı yetkililer, Hidaya Kasırgası'nın güçlenmeye devam ettiğini ve rüzgar hızının saatte yaklaşık 130 kilometreye çıktığını söyledi.

Kenya İçişleri Bakanlığı, kasırganın Pazar gününden itibaren ülke kıyılarını vuracağını ve kuvvetli rüzgarların şiddetli yağmurla birlikte büyük okyanus dalgalarını da beraberinde getireceğini öngördü.

Birleşmiş Milletler, normalden şiddetli yağışların Burundi'de geçen yılın eylül ayından bu yana en az 29 kişinin ölümüne, 175 kişinin yaralanmasına ve on binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açtığını söyledi.

Nino etkisi

Yağışlar, tipik olarak dünya çapında artan sıcaklıklarla ilişkilendirilen doğal bir iklim olgusu olan El Niño etkisi nedeniyle daha da kötüleşiyor ve dünyanın bazı yerlerinde kuraklıklara ve diğer yerlerde şiddetli sağanak yağışlara neden oluyor.

Geçen yılın sonlarında Kenya, Somali ve Etiyopya'da 300'den fazla kişi yağmur ve sel nedeniyle hayatını kaybetti; bölge kırk yılın en kötü kuraklığının üstesinden gelmeye çalışıyordu.

Hint Okyanusu'nun güneybatısındaki kasırga mevsimi normalde kasım ayından nisan ayına kadar sürer ve her yıl yaklaşık bir düzine fırtına meydana gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir