Hollanda'daki üniversitelerde Filistinlilerin protestoları devam ediyor

Hollanda'da Filistin'e destek veren akademisyen ve öğrenciler tarafından Amsterdam Üniversitesi (UvA), Utrecht, Leiden ve Radboud başta olmak üzere birçok üniversitede yerel saatle 11.00'de eş zamanlı düzenlenen gösterilerle üniversite yönetimleri protesto edildi.

Protestocular, üniversitelerde başlayan Filistin'e destek amaçlı protestolara karşı polisin sert müdahalesini kınadı ve üniversite yönetimlerine İsrail kurumlarıyla işbirliğini sona erdirme çağrısında bulundu.

Amsterdam Üniversitesi'nin Roeterseiland kampüsünde toplanan yüzlerce akademisyen ve öğrenci, 6 Mayıs'ta kampüste başlayan protestonun polis engellemesi nedeniyle gerçekleşmemesini eleştirdi.

Akademisyen konuşmacılar, üniversitelerin ifade ve toplanma özgürlüğünün merkezinde yer aldığını belirterek, protestoculara buldozer, köpek, cop ve biber gazıyla yapılan müdahaleyi kınadı.

Öğrencilerinin protesto haklarının engellendiğini belirten akademisyenler, üniversitelerin sadece yönetim kurullarından oluşmadığını, akademisyenlerin ve öğrencilerin de üniversitelerin vazgeçilmez parçalarından biri olduğunu ve onların görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Protestocular UvA yönetimini istifaya çağırdı

Yahudi akademisyenler adına konuşan bir profesör, İsrail'e yönelik her türlü eleştirinin “Yahudi karşıtlığı” etiketiyle engellendiğini, İsrail'i eleştiren Yahudi akademisyenlerin görüşlerinin dikkate alınmadığını söyledi.

Üniversite yönetiminin İsrail'i eleştiren seslere kulak vermemesi gerektiğini vurgulayan profesör, İsrail kurumlarını desteklemenin soykırım suçuna ortak olmak anlamına geldiği uyarısında bulundu.

Göstericiler konuşmalarında sık sık “Refahtan elinizi çekin”, “İşgali durdurun”, “Amsterdam soykırıma hayır diyor” ve “Birleşmiş halk asla yenilmeyecek” sloganlarını atarak UvA liderliğini istifaya çağırdı.

Konuşmaların ardından protestocular UvA Hukuk Fakültesi binası girişinde miting eylemi düzenledi. Burada bir süre Filistin'e destek sloganları atan aktivistler, çadır kurmaya başladı.

Üniversite yönetimi ayrıca diğer öğrenci ve çalışanlardan da binayı boşaltmalarını istedi.

Hollanda'da üniversitelerde protestolar başladı

6 Mayıs Pazartesi günü aralarında öğrenci ve öğretmenlerin de bulunduğu bir grup Filistinli destekçi, Gazze'yle dayanışmalarını göstermek için Amsterdam Üniversitesi'nin Roeterseiland kampüsünde bir kamp kurdu ve gece yarısından sonra polis sert müdahale ederek 125 kişiyi tutukladı. .

7 Mayıs'ta protestocular yeniden Roeterseiland kampüsünde toplandı, yürüdü ve üniversitenin şehir merkezindeki Binnengasthuis binasında kamp yapmaya başladı.

Polis, 8 Mayıs Çarşamba günü göstericilerin arasına müdahale ederek 36 Filistinli destekçiyi tutukladı.

7 Mayıs'ta Utrecht Üniversitesi Kütüphanesi'nin avlusunda yerleşim protestosu düzenleyen göstericiler, binanın girişine barikat kurarak, Filistin'i destekleyen pankartlar astı.

Gece yarısı sıralarında göstericilere müdahale eden polis, alanı terk etmeyen 50 kişiyi gözaltına aldı.

Filistin yanlısı protestocular 8 Mayıs'ta Utrecht Üniversitesi'nde yeniden toplandı ve polis müdahalesinin ardından 40 protestocu üniversiteden çıkarılarak başka bir yere serbest bırakıldı.

Hollanda'daki öğrenciler, ülkedeki üniversitelerin İsrail'e bağlı kurumlarla iş birliği yapmamasını, İsrail kurumları veya çalışanlarının dahil olduğu işbirliklerinin durdurulmasını ve bunu şeffaf bir şekilde yapmalarını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir