İngiltere'de çevreciler iki özel jeti turuncuya boyadı

Fosil yakıt karşıtı çevreci kuruluş Just Stop Oil'den yapılan açıklamada, iki aktivistin yerel saatle 05.00'te havalimanının tel örgülerini keserek özel jetlerin bulunduğu alana girdiği belirtildi.

Açıklamada, konser için ülkeye gelen ünlü şarkıcı Taylor Swift'in uçağının düştüğü sırada iki özel jete turuncu boya sıkan iki aktivistin, görüntülerin kaydedildiği bölümdeki eylem ve ifadeleri belirtildi. bir zaman.

Açıklamada, dünya nüfusunun yüzde 80'inin hiç uçağa binmediği ve yüzde 1'inin havacılıktan kaynaklanan emisyonların yarısını ürettiği belirtiliyor.

Açıklamada, özel jet kullanıcısının neden olduğu emisyonların, ticari uçuştan kaynaklanan emisyonlardan 14 kat daha fazla olduğu vurgulanırken, bir Avrupa Birliği vatandaşının yıllık olarak ürettiği emisyonun, tek uçaklı özel jet uçuşundan kaynaklanan emisyonlardan daha düşük olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Just Stop Oil sözcüsü, İngiltere'de 4 Temmuz genel seçimlerinden sonra göreve gelen yeni hükümetin, yasal açıdan bağlayıcı olan 'Fosil Yakıtların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nı imzalaması gerektiğini vurguladı. 2030 yılında fosil yakıtların kullanımı.

“İklim krizi herkesi etkileyecek”

“Eğer (hükümet) temsil ettiği insanları korumayı başaramazsa, Just Stop Oil destekçileri Avusturya, Kanada, Norveç, Hollanda ve İsviçre vatandaşlarıyla birlikte yaz boyunca hükümetlerin önemli adımlar atmasını talep ederek protesto yapacaklar.” Sözcü, eylemlerin dünyadaki tüm fosil yakıt karşıtı çevre kuruluşlarıyla iş birliği içinde devam edeceğini kaydetti.

Aktivistlerden Cole Macdonald da şunları söyledi:


“İki farklı dünyada yaşıyoruz. Birinde milyarderler lüks bir hayat yaşıyor ve diğerlerinden ayrı olarak özel jetleriyle uçuyor, diğerinde ise milyonlarca insan yaşanmaz koşullar altında yaşamak zorunda kalıyor.”

Zenginlerin hayatlarının sonsuz bir yaz oluşmasına elverişli olduğuna dikkat çeken Macdonald, milyarderlerin dokunulmaz olmadığını, iklim krizinin herkesi etkileyeceğini açıkladı.

Bu arada aktivistlerin uçakları boyaması sırasında kimsenin müdahale etmemesi de görüntülere yansıdı.

Stonehenge'i de boyadılar

Trafiği durdurmaya veya sanat eserlerini boyamaya yönelik eylemleriyle tanınan Just Stop Oil grubundan aktivistler, dün İngiltere'nin Salisbury kentindeki Stonehenge'deki 4-5 bin yıllık dikilitaşları turuncuya boyadı ve yeni İngiliz hükümetine harekete geçme çağrısında bulundu. 2030 yılında fosil yakıtların kullanımını durdurmak.

Just Stop Oil aktivistleri, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yolları kapatarak kendilerini sokaklara yapıştırdıkları “yavaş yürüyüşler” adı verilen eylemleriyle tanınıyor.

Fosil yakıt üretimini ve yeni fosil yakıt arama ruhsatlarını protesto eden aktivistler, sanat eserlerine, spor müsabakalarına ve kitlesel etkinliklere karşı turuncu boyalı ve konfeti boyalı protestolarıyla dikkat çekiyor.

Just Stop Oil aktivistleri son yıllarda bilardo turnuvalarında, Wimbledon tenis turnuvasında ve İngiltere'nin ilk futbol şampiyonası olan Premier Lig'de de maçların durdurulmasına neden olan eylemler gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir