iPhone SE (1. nesil) ne zaman piyasaya sürüldü? iPhone SE (1. nesil) çıktığında fiyatı ne kadardı ve özellikleri nelerdi?

iPhone modelleri Apple'ın ürettiği multimedya ve internet özelliklerine sahip ilk akıllı telefon modelleridir. İlk iPhone modeli, 29 Haziran 2007'de eski Apple CEO'su Steve Jobs tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Düzenli aralıklarla yeni iPhone modelleri piyasaya sürülüyor. Bu telefonların en ilgi çekici modellerinden biri olan ve iOS yazılımıyla birlikte gelen iPhone SE (1. nesil) artık merak konusu haline geldi.

iPhone SE (1. nesil) ne zaman piyasaya sürüldü?

iPhone SE (1. nesil), 21 Mart 2016'da tanıtıldı ve 31 Mart 2016'da satışa sunuldu.

Günümüzde akıllı telefonların en sevilen özelliği ekran boyutu olsa da Apple, 2015 yılında 30 milyon adet 4 inç ekranlı iPhone sattığını duyurdu. O dönemde Apple'ın küçük ekranlı akıllı telefonlara hala güçlü bir talep olduğunu fark ettiği ve daha sonra Apple için 4 inç ekranlı yeni telefon üretmek için kolları sıvadı. Bu arka plana karşı şirket, tasarımı birçok kişi tarafından iPhone 5S modeliyle karşılaştırılan iPhone SE adında bir model üretti.

iPhone SE ile iPhone 5S arasında dikkat edildiğinde görülebilecek farklar, iPhone SE kenarlarının daha az parlak olması ve yeni rose gold renk seçeneği gibi farklılıklar. Ancak 5S modeline benzer şekilde tasarlanan kasanın içerisinde yeni donanımlar oluşturulmuş durumda. Yani iPhone SE (1. nesil), iPhone 5S'e çok benzese de iPhone 5S'den daha yeni bir donanıma sahip. Telefon, iPhone 6S ve 6S Plus'ta da kullanılan A9 işlemciyle yeni özelliklere kavuşuyor.

iPhone SE (1. nesil) piyasaya çıktığında maliyeti ne kadardı?

Apple, tanıtım etkinliğinin ardından Nisan 2016'da iPhone SE modelini Türkiye'de satışa sundu. O an iPhone SE 16 GB'nin fiyatı 1.999 TL, iPhone SE 64 GB'nin fiyatı ise 2.399 TL olarak açıklandı. iPhone SE'nin (1. nesil) maliyetine bakıldığında, telefonun ABD'de 16 GB'lık versiyonunun 399 dolar, 64 GB'lık versiyonunun ise 499 dolar fiyatla satıldığı görüldü.

iPhone SE'nin (1. nesil) özellikleri nelerdi?

iPhone SE'nin (1. nesil) özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Ekran boyutu: 4,0 inç
 • Ekran çözünürlüğü: 640 x 1136 piksel
 • İşlemci: Apple A9
 • GPU: PowerVR GT7600
 • Arka kamera: 12 MP
 • Bellek: 2GB
 • Bellek: 16GB/32GB/64GB/128GB
 • Güvenlik: Parmak izi okuyucu (Touch ID)
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Adıyaman'da polis meslektaşlarını vurdu! Yaralılar varAdıyaman'da polis meslektaşlarını vurdu! Yaralılar var
  Adana'da kavgayı ayırmaya çalışan polis, bir kişiyi topuğundan vurdu Adana'da kavgayı ayırmaya çalışan polis, bir kişiyi topuğundan vurdu
Pamukova'da korkunç kaza! Üniversite öğrencilerini taşıyan midibüs ise rıhtıma devrildi; 12 yaralıPamukova'da korkunç kaza! Üniversite öğrencilerini taşıyan midibüs ise rıhtıma devrildi; 12 yaralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir