İspanya, Filistin Devleti'ni diğer ülkelerle birlikte tanıyacak

İspanya'nın sol iktidar koalisyonu, Filistin devletini tanımak için 4 ülkeyle aynı anda ortak karar almayı planlıyor.

REKLAM

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Cuma günü yaptığı açıklamada, Madrid'in Filistin devletini ancak diğer ülkelerle ortak eylem yoluyla tanıyacağını söyledi.

La Sexta TV kanalına verdiği röportajda Sanchez, tanımanın 21 Mayıs'ta gerçekleşeceği yönündeki haberleri de yalanladı.

İspanya'nın sol iktidar koalisyonu, Filistin devletini tanımak için 4 ülkeyle aynı anda ortak karar almayı planlıyor.

İspanya'nın, Filistin devletini tanıma sözü veren Malta, İrlanda, Slovenya ve bu girişime desteğini açıklayan Norveç ile birlikte hareket etmesi bekleniyor.

Filistin'i tanıyan ülke sayısı 145'e çıkacak mı?

İspanya ve diğer 4 ülkenin katılımıyla dünyada Filistin devletini tanıyan ülke sayısının 145'e çıkacağı tahmin ediliyor.

Filistin devleti şu anda 8 AB üyesi tarafından tanınmaktadır: Bulgaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Slovakya, Macaristan, Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsveç.

İspanyol kaynaklar, bu kararın alınmasının ardından taraflar üzerinde kalıcı ateşkes ilan edilmesi yönündeki baskının artacağının umduğunu söylüyor.

“Filistin devletinin tanınmasının hem İspanyol hükümetinin hem de Başbakan Sanchez'in seçim öncesi ve sonrası bir vaadi olduğuna dikkat çeken İspanyol hükümetine yakın kaynaklar, bu kararın tarafların yeniden müzakere masasına oturmasına hizmet edeceği yönündeki umudunu dile getiriyor. .

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell geçtiğimiz hafta İspanya, Malta, İrlanda ve Slovenya'nın Filistin devletini tanıdığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir