İsrail ordusundan Refah'a 'sınırlı operasyon' açıklaması: Filistinliler bölgeyi terk etmeli

İsrail, planlanan kara operasyonu öncesinde Filistinlilerden Refah'ın bazı bölgelerini geçici olarak boşaltmalarını istedi.

REKLAM

İsrail ordusu (IDF), “sınırlı kapsamlı” bir operasyon için Refah sakinlerini güney Gazze'deki şehirden tahliye etmeyi planladığını duyurdu.

Ordu, Refah'ın doğusundaki Filistinlileri yakındaki bir “insani bölgeye” gitmeye çağırdı.

IDF, açıklamasında tahliye çağrısını “duyurular, kısa mesajlar, telefon görüşmeleri ve Arap medya yayınları” yoluyla yaptığını kaydetti.

Ordu, bu araçların “sivillerin belirli bölgelerde aşamalı hareketini teşvik etmek” için kullanılacağını söyledi.

İsrail aylardır, bir milyondan fazla yerinden edilmiş Gazze sakininin sığındığı Mısır sınırındaki Refah'a asker göndermeyi planladığı konusunda uyarıda bulunuyor.

Tel Aviv, şehri ele geçirmeden Hamas'a karşı yedi ay süren saldırıda zafere ulaşmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Açıklamada Refah'ın tahliyesi için herhangi bir takvim belirlenmediği ancak operasyonel değerlendirmelerin yapılacağı belirtildi.

Bu, “sınırlı kapsamlı” bir tahliye kapsamında 100.000 kişinin Refah'tan taşınması anlamına geliyor.

Ordu radyosu, tahliyelerin Refah'ın çeşitli çevre bölgelerinde yoğunlaştığını, tahliye edilenlerin buradan yakınlardaki Han Yunus ve El Muvassi'deki çadır kentlere yönlendirileceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın tutuklu takası anlaşması kapsamında Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara son verilmesi talebini kabul etmeyeceğini söyledi.

Savunma Bakanı Yoav Gallant Pazar günü “yakın gelecekte Refah'ta güçlü bir operasyon” yapılacağı konusunda uyardı.

Refah yakınlarında İsrail'e füze saldırısı

Bu arada Hamas'ın silahlı kanadının Refah kenti yakınlarında gerçekleştirdiği füze saldırısında 3 İsrail askeri hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki Refah'tan, kıyı bölgesine giden kamyonlara yardım etmek için kapatıldığını söylediği geçiş bölgesine doğru 10 mermi atıldığını söyledi.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, “Hamas'ın Refah sınırı yakınında gerçekleştirdiği saldırılar, terör örgütünün insani yardım tesislerini ve alanlarını sistematik olarak istismarının ve Gazze'deki sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanmaya devam ettiğinin açık bir örneğidir” dedi.

Hamas'ın silahlı kanadı, sınır kapısı yakınındaki bir İsrail askeri üssüne roket attığını duyurdu ancak roketlerin nereden ateşlendiğini doğrulamadı.

Filistinli doktorlar, Hamas saldırısından kısa bir süre sonra İsrail'in Refah'taki bir eve düzenlediği hava saldırısında üç kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını kaydetti.

Batı ve Mısır endişeli

Ancak Batı ve komşu Mısır, bir milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinlinin barındığı şehre yönelik yüksek ölülü bir operasyon olasılığından endişe duyuyor.

İsrail'in “stratejik ortağı” Mısır, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin askerden arındırılması gereken Gazze-Mısır sınırını ele geçirmesinin veya Filistinlileri Mısır'a itecek herhangi bir hareketin İsrail ile yapılan on dört yıllık yerleşim anlaşmasını tehdit edeceğini söyledi.

REKLAM

BM genel sekreterinin insani işlerden sorumlu yardımcısı ve acil yardım koordinatörü Martin Griffiths, İsrail'in Refah'a yönelik kara operasyonunun “sözlerle anlatılmayacak bir trajediden başka bir şey olmayacağı” konusunda uyardı.

Amerikan Kongresi'nin alt meclisi olan Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Parti'nin onlarca üyesi, Başkan Joe Biden'ın yönetimine mektup yazarak, Gazze Şeridi'nin Refah şehrine olası bir İsrail saldırısının önlenmesini istedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir