İsrail'de protestolar devam ediyor: “Kapınıza geldiler…” – Son Dakika Dünya Haberleri

Netanyahu hükümetine karşı her cumartesi günü İsrailli mahkumların getirilmesine ilişkin bir anlaşma imzalaması talebiyle düzenlenen protestolar bu hafta da geniş katılımla devam etti.

Onbinlerce kişi hükümet karşıtı gruplara katılarak, siyasi iradenin mahkumların geri dönüşü konusundaki kayıtsızlığını eleştirdi ve ülke tarihinin önemli olduğunu söyledi. “En sağcı hükümet” İstifa ve erken seçim çağrısında bulundu.

Gösteriler, sermaye Tel Aviv özellikle Batı Kudüs, Hayfa ve Netanyahu'nun ikametgahının bulunduğu kuzeyde Sezariye Şehrin birçok farklı yerinde düzenlendi.

Tel Aviv'deki protestoların adresi Netanyahu hükümetinin yargı kurallarına karşı yapılan gösterilerin simgesi haline gelen demir bariyerlerle kapatılan polis oldu. Kaplan Caddesi olmuş.

İsrail bayrakları taşıyan binlerce gösterici, Başbakan Netanyahu ve hükümetteki siyasetçilere yönelik pankart, pankart ve pankartlar taşıdı, sokağa kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yapıldı.

Protestocular davul ve ıslık çalarak mahkumların mümkün olan en kısa sürede evlerine dönmeleri çağrısında bulundu. “Şimdi herkes evine!”, “hemen istifa et” Pankartlar taşıdılar ve Netanyahu'yu suçlayan sloganlar attılar. protestocular, “Netanyahu tutukluları serbest bırakın!”, “Sorumlusun, suçlusun”, “Lanet olası başbakanın elleri kanlı” Çığlık atıyorum.

EVİNİN ÖNÜNE GELDİLER

Kuzeyde ve kıyı kenti Hayfa'da Sezariye Yüzlerce protestocu İsrail bayrakları, meşaleler, davullar ve düdüklerle Netanyahu'nun şehirdeki kişisel konutu çevresinde toplandı. protestocular, “Sorumlusun, suçlusun!” Sloganlar atarak hükümetin istifası ve erken seçim çağrısında bulundu.

Netanyahu, İsrail ve uluslararası toplum tarafından, Hamas'la siyasi nedenlerle bir esir değişimi anlaşması imzalamamakla suçlanıyor.

HAMAS ONAYLANDI

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniyeh, 6 Mayıs'ta Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi.

Hamas Katar ve Mısır'dan yayın yapıyor “ateşkes önerileri” Onayını açıkladıktan sonra İsrail Savaş KabinesiRefah'a yönelik saldırıların sürdürülmesine karar verildi.

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınır kapısı Refah'ın Filistinli kısmının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge, Gazze'ye insani yardım girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesine bir kez daha kara saldırısı başlattı.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny GantzNetanyahu, 6 Haziran'a kadar savaşa ve ardından Gazze'nin yönetimine ilişkin bir strateji açıklamaması halinde partisiyle koalisyondan çekilme tehdidinde bulunmuştu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 15.000'den fazlası çocuk ve 10.000'i kadın olmak üzere 35.000'den fazla Filistinli öldürüldü, en az 79.000 Filistinli yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir