Konya'nın dış ticaret hacmi 5 milyar doları aştı

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya'nın dış ticaret verilerini değerlendirdi.

Kentin tarım ve hayvancılığın yanı sıra savunma sanayindeki potansiyeliyle de ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını vurgulayan Öztürk, Konya'nın 2023 yılında ihracatının yüzde 1,84 artarak 3 milyar 336 milyon dolara ulaşacağını söyledi.

Öztürk, Konya'nın ihracatta Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Konya yıllık bazda en çok ihracat yapan 10'uncu şehir oldu. Konya'nın ihracatı son 10 yılda yüzde 123,75 arttı. Konya'nın dış ticaret hacmi ise yüzde 123,75 arttı.” Yüzde 5″ bir milyar doları aştı. Ülkesiyle olan dış ticaret fazlası ve ürün çeşitliliği, Konya'nın ihracat performansı açısından önemli bir parametredir. İlimizin dış ticaret fazlası yaklaşık 1,59 milyar dolar oldu. Konya'nın en fazla dış ticaret fazlası verdiği ilk 5 ülke Irak, ABD, Almanya, Rusya Federasyonu ve İtalya'dır.” dedi.


İhracatta ülke ve ürün türü itibarıyla Konya öne çıkıyor

Konya'nın ihracat devi ülkelere dış ticaret fazlası veren bir şehir olduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

“199 ülke ve bölgeye ihracat yapan Konya, iller arasında ülke çeşitliliği en fazla olan yedinci il. Ürün çeşitliliği açısından ise 96 farklı ürünle iller arasında 10'uncu sırada yer alıyor. Firma sayılarına bakıldığında ise Her yıl ihracat bir önceki yıla göre daha fazla, ciddi bir artış gösteriyor. Geçen yıl ihracatçı sayımız bir önceki yıla göre yüzde 2,05 artarak 3 bin 483'e ulaştı. ihracatçı ailenin ihracatımıza katılım oranı ve yoğunluğu çünkü firmalar bazında 6'ncı sırada olmamıza rağmen ihracat verileri “Bakım açısından 10'uncu sıradayız” şeklinde çıktı.


İhracat ilk çeyrekte 851,3 milyon dolara ulaştı

Öztürk, “Mart ayında Türkiye'nin ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 azalırken, Konya'nın ihracatı yüzde 0,1 artışla 309,75 milyon dolar oldu. 2024 yılının ilk çeyreğinde ihracatımız yüzde 6,6 artarak 851,3 milyon dolara çıkacak.” “Konya'nın otomotiv sektörü, Mart ayında ihracatın yüzde 15 artarak 80 milyon dolara ulaşmasıyla en fazla ihracat yapan sektör haline geldi.” dedi.

Selçuk Öztürk, 2024 yılında otomotiv sanayi, makine sanayi, iklimlendirme sanayi ve savunma sanayi ihracatından yüksek performans beklediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir