Korhan Berzeg'den 300 gündür haber alınamıyor: “Umudumuz kalmadı, ailesi evi kapattı” – Son Dakika Türkiye Haberleri

ABD'deki Dünya Bankası'nda görevAsya Direktörü' olarak çalıştıktan sonra emekli oldu ve İstanbul Büyükada'daki evinde yaşamaya başladı. Korhan BerzegMayıs 2023'te İngiliz karısı Angela Berzeg Memleketi Balıkesir'in Gönen İlçesi Armutlu Kırsal Mahallesi'ndeki yazlık evine geldi.

17 Haziran'da ise telefonunun yanı sıra kimlik ve banka kartlarını almadan eğitimli Doberman köpeğini de yanına aldı.Tina' ile yürüyüşe çıkan Korhan Berzeg geri dönmeyince eşi kayıp ihbarında bulundu. AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ve gönüllü arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra takip ve tespit köpekleriyle bölgede arama başlatıldı.

250 KİLOMETRELİK ALAN 5 KEZ TARANDI

Drone ve İHA'ların da kullanıldığı aramalarda, 250 kilometrekarelik alan havadan ve karadan 5 kez aranmasına rağmen Berzeg ve köpeği bulunamadı. Gönen savcılığının talimatı üzerine ekipler, Korhan Berzeg'in Armutlu ilçesinde ve İstanbul Büyükada'daki evlerinde arama yaptı, bilgisayarları inceledi ve şüpheli olarak 20 kişinin ifadesini dikkate aldı. Kaza günü ve öncesinde jandarma ekipleri Armutlu ilçesinden geçen araçların plakalarını tespit ederek 40 araç sürücüsünü sorguladı ancak herhangi bir ize rastlayamadı.

'TINA' 74 GÜN SONRA EVİNE DÖNDÜ

Berzeg'in köpeği Tina, kaybolduktan 74 gün sonra 29 Ağustos sabahı Armutlu ilçesindeki eve geldi. Evde kimseyi bulamayan köpek, 500 metre uzaklıktaki komşusunun evinin bulunduğu bölgeye gitti. Tina'yı görenlerin ihbarı üzerine Armutlu İlçe Muhtarı Hamit Erman olay yerine gelerek jandarmaya haber verdi. Çip kontrolünde köpeğin Tina olduğu anlaşılınca Angela Berzeg, Büyükada'dan Armutlu'ya gelerek köpeği aldı. Tina'nın bakımlı olduğu, üzerinde tarlaya gittiğini gösteren herhangi bir kir, kir veya çamur izine rastlanmadığı, patilerinin temiz olduğu görüldü.

TİNA ÇALIŞMALARA KATILDI AMA KATKIDA BULUNMADI

İlk olarak köpeğin terk edildiği ya da yakın bir bölgede tutulduğu sırada kaçtığı değerlendirildi. 'Tinadışkı ve kan örnekleri incelendi; Köpeğin vahşi doğada hayatta kalamadığı ortaya çıktı. Aramalara “Tina” da dahil edildi. '74 gün boyunca alıkonulduğu yere gitmesi için kendisine aç bırakıldı ve GPS verildi.Tina'Her seferinde eve geldi. Ekipler, Tina'nın bir araca bindirilerek olduğu yere bırakılmış olma ihtimalini araştırmaya başlarken; Çalışmaya katkısı olmayacağı düşünülen köpek, kısa sürede Angela Berzeg'e teslim edildi. Tina, Angela Berzeg ile birlikte İstanbul Büyükada'daki evlerine döndü.

ARAMA 130'UNCU GÜNDE SONA ERDİ

Tina'nın dönüşünün ardından ekip sayısı artırılarak 120 kişiyle arama çalışmaları yeniden başladı. Ekipler, daha önce 5 kez arama yapılan alanı 250 kilometrekarelik genişletti. Ekipler, 325 kilometrekarelik alanda 9 kez arama yaptı ve son olarak Tina'nın serbest bırakılmasının ardından Berzeg'in dışarı atılma ihtimaline karşı bölgedeki 10 kuyuyu boşaltarak kameralarla izledi.

Berzeg, Armutlu ilçesindeki evinden Çanakkale sınırına kadar olan 54 kilometrelik alan dahil 325 kilometrekarelik alanda arandı. Gönen'in 20'den fazla ilçesi ve Erdek'te Gönen Çayı'nın denize döküldüğü güzergahlar defalarca kontrol edildi ancak herhangi bir ize rastlanmadı. 50 kişilik ekibin yürüttüğü aramalar, Korhan Berzeg'in kaybolmasından 130 gün sonra 24 Ekim'de sona erdi.

“ARTIK BURAYA GELMEYECEKLER”

17 Haziran 2023'te başlatılan Korhan Berzeg'i arama çalışmalarının 130 gün sonra durdurulmasının üzerinden 170 gün geçti. 300 gündür kendisinden haber alınamayan Berzeg'le ilgili herhangi bir haber gelmemesi nedeniyle umutlar tükenirken, Armutlu ilçe muhtarı, ailesinin Armutlu ilçesine gelmediğini ve evi kapattığını söyledi. Hamit ErmanKorhan Amca'dan 300 gündür haber alınamıyor. Arama çalışmaları durduruldu ve herhangi bir rapor yok. Artık umudumuz kalmadı. Ailesi evi kapattı, artık buraya gelmiyorlar” dedi.

'NEREDİN KORHAN, HALA BEKLİYORUZ, SENİ HALA SEVİYORUZ'

Öte yandan İstanbul Büyükada'da yaşayan Angela Berzeg, 15 Ocak'ta Korhan Berzeg'in fotoğrafını sosyal medya hesabından yayınladı.Neredesin aşkım' ve 27 Şubat'ta 'Neredesin Korhan, hâlâ bekliyoruz, seni hâlâ seviyoruz' Bunu bir notla paylaştığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir