Kripto para borsası FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı!

Geçtiğimiz yıl dolandırıcılık ve kara para aklama suçundan hüküm giyen kripto para borsası FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bir ceza duruşması için hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Bankman-Fried'ın annesi Barbara Fried ve babası Allan Joseph Bankman da katıldı.

Savcılar, Bankman-Fried'ın “tarihin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini ve muhtemelen son on yılın en büyük dolandırıcılığını” gerçekleştirdiğini ve 8 milyar dolardan fazla müşteri fonunu kendi amaçları için kullandığını söyledi.
“Kripto para birimlerinin kralı” lakaplı Bankman-Fried'ın avukatı Marc Mukasey, müvekkilinin FTX'in çöküşünden sonra müvekkillerinin parasını geri almak için çok çalıştığını savundu.
Söz hakkı kendisine verilen Bankman-Fried, şunları söyledi: “Bir takım kötü kararlar verdim. “Birçok hata yaptım” dedi ve FTX müşterilerine “geri ödeme yapılabileceğini” iddia etti.

“MANTIK OLARAK KUSURLU VE SPEKÜLATİF”

Yargıç Lewis Kaplan şunları söyledi: “Sanığın, ödemelerin tamamının FTX'in müşterilerine ve alacaklılarına yapılacağı yönündeki iddiası yanıltıcı, mantıksal açıdan kusurlu ve spekülatiftir.” Hakim Kaplan, Bankman-Fried'ın siyasi nüfuzla motive olduğunun açık olduğunu söyledi ve Bankman-Fried'ın müşteri kayıpları konusunda “korkunç suçlar işlediği için tek bir pişmanlık sözü bile ifade etmediğini” kaydetti.

Hakim Kaplan, aralarında dolandırıcılık ve kara para aklamanın da bulunduğu 7 suçtan suçlu bulunan Bankman-Fried'ı 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bankman-Fried, 13 Aralık 2022'de Bahamalar'da yakalandı ve 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı ve ev hapsine mahkum edildi. Savcılar Bankman-Fried için 50 yıl hapis cezası talep etmişti.
Bu içerik Cansu Akalp tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Halk İttifakı'na oy istedi!  O taraflara işaret etti: 'Günahkar olun, azap çekin'Halk İttifakı'na oy istedi! O taraflara işaret etti: 'Günahkar olun, azap çekin'
Siirt'te 9 kişiyi yaraladılar, Batman'da yakalandılar!Siirt'te 9 kişiyi yaraladılar, Batman'da yakalandılar!
Fatih Erbakan şartları açıkladı Fatih Erbakan, “Adayımızı İstanbul'a çekmeye hazırız” diyerek şartları açıkladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir