Kurban Bayramını sağlıklı geçirmenin 10 kuralı – SAĞLIK

Özellikle kalp, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olanlar; Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıkları yaşayan kişiler arasındaysanız, diyet yapıyorsanız ya da aile yaşlılarınızın sağlığından endişe duyuyorsanız doğru ve dengeli beslenmenin nasıl uygulanacağı konusunda bilgi sahibi olmalısınız. tatillerde. Memorial Hastanesi Antalya Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Berna Ertuğ, Kurban Bayramı'nda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.Sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirmek için şunlara dikkat edin;

  1. Kahvaltıyı ihmal etmeyin: Aşırı et tüketiminden kaynaklanan sindirim sistemi sorunlarını önlemek için sabahları yumurta, peynir, domates, sebze ve kepekli ekmek gibi sindirimi nispeten daha kolay besinlerin tüketilmesi önerilir.
  1. Yemeklerinizi önceden planlayın: Tatiliniz başlamadan önce yemeklerinizi planlamak için zaman ayırın. Yağsız proteinler, tam tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi besin açısından zengin çeşitli gıdaları dahil edin. İleriye yönelik planlama yapmak, daha sağlıklı seçimler yapmanıza ve aşırıya kaçmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  1. Ölçülmeli: Kurban Bayramı abartılı kutlamalarla eş anlamlıdır, ancak ölçülü olmanın anahtar olduğunu unutmayın. En sevdiğiniz yemeklerin tadını çıkarın ancak porsiyon boyutlarına dikkat edin. Lezzetlerin tadını çıkarın ve vücudunuzun tok hissetmesine yardımcı olmak için yavaş yiyin. Bu sayede fazla yemek yemeden kendinizi şımartabilirsiniz.
  1. Yağsız proteinlere öncelik verin: Kurban Bayramının en önemli unsuru kurban kesimi olduğundan et yemekleri ön plandadır. Yağsız et yemeyi tercih edin. Görünür yağları giderin ve kızartma yerine ızgara veya fırınlama gibi daha sağlıklı pişirme yöntemlerini seçin. Bu sağlıksız yağ alımını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bayramda et tüketiminin miktarına ve sıklığına çok dikkat edilmelidir. Yemeklerle birlikte 2-3 adet köfte (60-90 gram) et tüketmek günlük et ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  1. Lif yiyin: Kurban Bayramı öğünlerinizde lif bakımından zengin gıdalara yer verin. Kahverengi pirinç, kepekli ekmek ve kinoa gibi tam tahıllar gerekli besinleri sağlayabilir ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca hurma, incir, ıspanak ve salata gibi meyve ve sebzeler mükemmel lif kaynaklarıdır.
  1. Su tüketiminize dikkat edin: Tatildeyken sıvı alımını ihmal etmek kolaydır. Ancak özellikle sıcak iklimlerde susuz kalmamak çok önemlidir. Şekerli içecekler yerine su, su veya bitki çaylarını tercih edin. Aşırı kalori tüketimine katkıda bulunabilecekleri için gazlı içecekler ve şekerli meyve suları tüketiminizi sınırlayın.
  1. İşlenmiş ve kızartılmış gıdaları sınırlayın: Kızarmış yiyecekler ve tatlılar her ne kadar cazip gelse de bunların tüketimini sınırlamaya çalışın. Bu gıdalar genellikle sağlıksız yağlar açısından zengindir ve kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yerine ev yapımı, fırında veya ızgarada pişirilmiş alternatiflere odaklanın ve fındık, kuru meyve veya yoğurt gibi daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.
  1. Yavaş ye: Tatil yemeklerinizin tadını çıkarırken dikkatli olun. Yavaşlayın ve her lokmanın tadına, dokusuna ve aromasına dikkat edin. Yemek sırasında tam olarak orada bulunarak vücudunuzun tokluk sinyallerinin daha fazla farkına varacak ve gereksiz aşırı yemekten kaçınacaksınız.
  1. Tatlıları dengeleyin: Tatlılar Kurban Bayramının vazgeçilmezidir. En sevdiğiniz ikramların tadını çıkarmak kabul edilebilir olsa da bir denge bulmaya çalışın. Daha küçük porsiyonları seçin, bunları başkalarıyla paylaşın veya taze meyve salataları, sütlü smoothieler veya ev yapımı meyve sorbeleri gibi daha sağlıklı alternatifleri tercih edin.
  1. Fiziksel aktiviteye devam edin: Kurban Bayramı'nda aktif bir yaşam tarzı sürdürmek çok önemlidir. Aile yürüyüşleri, açık hava oyunları veya spor gibi fiziksel aktivitelere katılın. Sevdiklerinizi katılmaya teşvik edin çünkü bu, fazla kalori yakarken bağ kurmayı teşvik eder.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir