Lavrov: Ukrayna'daki Fransız ordusu Rusya için “meşru hedef” olacak

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, önümüzdeki ay İsviçre'de yapılması planlanan Ukrayna'nın güvenlik ve barış konferansını reddetti.

REKLAM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki herhangi bir Fransız askeri eğitmeninin Rus ordusu için “meşru bir hedef” olacağını söyledi.

Lavrov, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean Claude Gakosso ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransız eğitmenlerin şu anda Ukrayna topraklarında birlikleri eğittiğini kaydeden Lavrov, şunları söyledi: “Statüleri ne olursa olsun, subaylar veya paralı askerler silahlı kuvvetlerimiz için meşru bir hedeftir.” dedi.

Ukrayna genelkurmay başkanının, Fransız askeri eğitmenlerinin ülkesinin eğitim merkezlerine girmesine izin veren belgeleri imzaladığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta ülkesinin Ukrayna'da asker bulunduğuna dair “söylentiler” hakkında yorum yapmayacağını söylemişti.

Macron'un ofisi Lavrov'un açıklamaları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Rusya'da Batılı eğitmenler var mı?

Geçtiğimiz yıl basına sızdırılan belgelerde, Batılı özel kuvvetlerin Ukrayna'da bulunduğu ve bölgede İngiltere, ABD ve Baltık ülkelerinin yanı sıra Fransa'dan da büyük birliklerin bulunduğu belirtiliyordu. bu ülkenin.

Bu birliklerin tam olarak ne yaptığı veya herhangi bir zamanda sayılarının ne olduğu henüz belli değil.

Lavrov'un Afrika gezisinin ikinci durağı Kongo Cumhuriyeti ziyareti oldu.

Lavrov Pazartesi günü Gine'yi ziyaret ederek ülkenin dışişleri bakanıyla görüştü.

Lavrov, son iki yılda Afrika kıtasını birkaç kez ziyaret etti ve burada Moskova, Ukrayna'nın işgaline Rusya'nın desteğini artırmaya çalıştı.

Rusya'nın İsviçre toplantısına tepkisi

Lavrov, gezisi sırasında Temmuz ayında İsviçre'de yapılması planlanan Ukrayna barış konferansını reddetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy şu anda Asya'da bulunuyor ve Rusya'nın davet edilmediği konferansa destek sağlıyor.

Lavrov, “İsviçre'deki bu konferansın hiçbir anlamı yok” dedi. “Yapabileceği tek anlam, dağılma sürecinde olan bu Rusya karşıtı bloğu korumaya çalışmaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir