Macron'un Kanada'dan Airbus üretimi için Rus titanyumuna lisans vermesini istediği ortaya çıktı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mart ayında Trudeau ile yaptığı görüşmede Airbus'ın Kanada ve diğer ülkelerdeki fabrikalarında üretimin aksamaması için titanyum alımına istisna yapılmasını istemişti.

REKLAM

Rusya'dan titanyum ithalatını yasaklayan ilk ülke olan Kanada'da, uygulanan yaptırımlara rağmen hükümetin Airbus'ın üretim sürecinde Rus titanyumunu kullanmasına izin verme kararında Fransa'nın etkisi olduğu ortaya çıktı.

Reuters'in konuyla ilgili güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Ottawa'nın kararının değişmesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau arasında mart ayında gerçekleşen telefon görüşmesi etkili oldu.

Batı ülkeleri arasında Kanada, Rus titanyumunu yasaklayan ilk ülke oldu.

Macron Trudeau'yu aradı

Bu nedenle Macron, Mart ayında yaptığı toplantıda, Fransa merkezli Airbus'ın Kanada ve diğer ülkelerdeki fabrikalarında titanyum üretmesinin engellenmesi amacıyla titanyum alımına istisna getirilmesini istemişti.

Bu görüşmelerin ardından Kanada hükümeti, ülkesinde de fabrikaları bulunan uluslararası havayoluna Rus titanyumunu kullanma imtiyazını verdi.

Airbus'a Kanada'daki tesislerinde esneklik kazandıran bu adım, büyük ölçüde hafif titanyum içeren Avrupa yapımı uçakların Kanada'ya ithalatının yasaklanması nedeniyle Airbus'ın temel operasyonlarının olumsuz etkilenmesi riskini ortadan kaldırdı.

Airbus kullandığı titanyumun yüzde 65'ini Rusya'dan ithal ediyor

Airbus'ın üretimi için tercih ettiği VSMPO-Avisma şirketi, Rusya'daki titanyum pazarının %90'ından fazlasını elinde tutuyor. Şirket ayrıca alüminyum ve magnezyum ile bunlardan üretilen ürünler de üretmektedir.

Airbus, Rusya'ya uygulanan yaptırımların Avrupa'nın kendisine zarar verdiğini vurgulayarak, AB'ye havacılık sektöründe aktif olarak kullanılan Rus titanyumuna yaptırım uygulanmaması çağrısında bulundu.

Danışmanlık Alix Partners'ın 2022 verilerine göre Airbus, kullandığı titanyumun %65'ini Rusya'dan ithal ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir