Milli savaş uçağı KAAN ikinci kez gökyüzüyle buluştu! 14 dakika havada kaldı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), milli savaş uçağı KAAN'ın ikinci uçuşunda 14 dakika havada kaldığını ve 10 bin feet irtifada 230 knot hıza ulaştığını bildirdi.

İkinci KAAN uçuşu münasebetiyle SSB tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın muharebe uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak KAAN projesi kapsamında ikinci uçuş başarıyla gerçekleştirildi.

“İLK UÇUŞ GİBİ BAŞARILI BİR UÇUŞ OLDU!”

İkinci uçuşun ardından test pilotları ve proje ekibiyle bir araya gelen SSB Başkanı Haluk Görgün, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Evet heyecanlıyız ama aynı zamanda gururluyuz. Türk havacılık tarihi ve Türk savunma tarihi açısından önemli bir güne daha tanık olduk. İnsanlı savaş uçağımız, 21 Şubat'ta ilk uçuşunu tamamladıktan sonra bugün ikinci uçuşunu gerçekleştirdi. İlk uçuşta önceden planlanan uçuşu başarıyla tamamladı. Bugün ilk uçuş sonrası elde edilen verilerin değerlendirilip analiz edilmesinin ardından ikinci uçuş için hazırlıklar tamamlandı ve bu sabah ikinci uçuşumuzu gerçekleştirdik. Yine ilk uçuş gibi çok başarılı bir uçuştu. Bu uçuşta alınan veriler tüm ekip tarafından değerlendirilecek ve sonraki uçuşlar için hazırlıklara devam edilecek. Umarım hayırlı olur, tüm çalışanlarımıza, mühendislerimize, pilotlarımıza, test pilotlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Milletimize hayırlı uğurlu olsun. Elbette sabahın erken saatlerinden itibaren herkes inanılmaz heyecanlıydı, bir yandan bu uçuşun gerçekleşmesi için herkes dua ediyordu, bir yandan da ilk kalkış ve inişin gerçekleşmesini umutla bekliyordu. Çok şükür güzel bir ortam oluştu, tüm çalışanlar, emek verenler burada olmaya çalıştı, bu anı hep birlikte yaşadık, başarılar diliyorum.”

KAAN YENİ BOYALI FORMU İLE İLK UÇUŞUNU YAPTI

Yüksek manevra kabiliyeti, düşük radar görünürlüğü, geliştirilmeye açık aviyonik mimarisi, artırılmış durumsal farkındalık, hassas hedefleme ve birlikte çalışabilirlik gibi beşinci nesil savaş uçaklarının tüm kabiliyetlerine sahip olan KAAN'ın üretim faaliyetleri Mart 2022'de başladı.

Mayıs-Kasım 2022 tarihleri ​​arasında komponent montajı tamamlanmış olup, son montaj hattı Kasım 2022'de devreye alınmıştır. Aralık 2022 ve Ocak 2023'te gerçekleştirilen yoğun sistem testlerinin devamı olarak hangar, 10 Şubat'ta planlanandan erken terk edilmiştir. 2023 yılı olup ilk motor çalıştırma faaliyeti 12 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İlk yavaş taksi testleri ise 17 Mart 2023 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır. İlk uçuş öncesindeki dönemde ilk uçuş için gerekli olan yükseltme faaliyetleri yürütülmüş ve uçuş öncesi testler tamamlanmıştır. Milli Muharip Uçağı KAAN ilk uçuşunu 21 Şubat 2024'te gerçekleştirdi.

Aynı zamanda Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek konfigürasyon için uçağın ve sistemin ihtiyaçları tanımlandı, hava ve sistem fonksiyonları belirlendi ve ön tasarım aşaması tamamlandı.

Bugün ikinci uçuşunu gerçekleştiren KAAN, 14 dakika havada kalarak 10 bin feet yüksekliğe ve 230 knot hıza ulaşmayı başardı.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi bu suçlamaları yalanladıAnkara Bilkent Şehir Hastanesi bu suçlamaları yalanladı
Sokakta pompalı tüfekle vurularak öldürüldüSokakta pompalı tüfekle vurularak öldürüldü
Başsız ceset bulundu, 3 kişi tutuklandı: Cinayetin nedeni yasak aşk çıktıBaşsız ceset bulundu, 3 kişi tutuklandı: Cinayetin nedeni yasak aşk çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir